هدفمند کردن یارانه ها

میگه فلان بیماری رو داشتم و جراحم دکتر بهمانی بوده. هم اطاقیها میگن این پزشک همیشه موقع جراحی یه چیزی رو گم میکنه و بعد معلوم میشه اون رو توی بدن بیمار جا گذاشته!!. مثلا" موقع جراحی من ، قیچی جراحی گم شد و چند روز بعد اون رو توی شکم من پیدا کردند. یکی دیگه از هم اطاقیها گفت راست میگه ، توی شکم من هم چند تا پنس و گاز استریل جا گذاشته بودند. هم اطاقی سوم هم خاطره ای مشابه تعریف کرد......

در این موقع دکتر جراح وارد اطاق میشه و بعد از احوالپرسی از بیمار جدیدش ، از اونها میپرسه : کسی چتر منو ندیده؟؟ چند روزه که گم شده!!!!!!!!

 

خدا برای نامسلمون هم نخواد که کارش به دکتر و بیمارستان کشیده بشه اما اگر چنین موضوعی پیش بیاد ، قطعا" همه با دقت و وسواس زیاد ( بخصوص اگه موضوع جراحی در کار باشه ) سعی میکنند بهترین پزشک رو برای اینکار انتخاب کنند و سوابق فعالیتهای پزشکی اون فرد رو با حساسیت دنبال میکنند و از کسانی که قبلا" بیمار اون پزشک بودند ، مشورت میگیره. بعضیها هم محکم کاری میکنند و از چند پزشک مختلف که در زمینه اون بیماری تخصص دارند مشورت میگیرند.

اینطور که این روزها در برنامه های خبری اطلاع رسانی میشه ، کشور در آستانه ی یه جراحی بزرگ و عمیق اقتصادی است. هر کسی که اندک معلوماتی در زمینه مسائل مالی و اقتصادی داشته باشه متوجه میشه که تداوم روش کنونی تزریق یارانه به اقتصاد ایران هم با عدالت سازگار نیست و هم باعث حیف و میل منابع میشه. در اینکه این مشکل رو باید بصورت ریشه ای حل کرد تردیدی نیست. در اینکه هر روز تاخیر در اصلاح این روند غلط باعث ضرر مردم و مملکت میشه هم تردیدی نیست. در اینکه این کار یه جراحی بزرگ اقتصادی هست هم کسی شک نداره. اما نکته ی مهم اینه که کدوم تیم جراحی بنا است این جراحی اساسی و در عین حال خطرناک رو انجام بده و سابقه ی فعالیتها و برنامه های اقتصادی این تیم چی بوده؟

 

چاپ بی حد و حساب و بی برنامه ی چک پول توسط بانکهای دولتی ( که منجر به رشد افسار گسیخته ی نقدینگی در جامعه و عذرخواهی رئیس دولت نهم در تلویزیون شد ) ، طرح بی سرانجام بنگاه های زود بازده ( که افزایش تقاضا برای خرید خودرو ، ارز ، طلا و مسکن ، و جهش قیمت مسکن در کشور رو در پی داشت ) ، طرح کاهش دستوری نرخ سود بانکی ( که بعد از مدتی باعث ضرر و زیان بانکها شد و الان هم بی سر و صدا کنار گذاشته شده ) ، عدم برنامه ریزی مناسب برای حفظ ارزش پول ملی ( که ظرف کمتر از یک هفته باعث افت 30 درصدی ریال در مقابل دلار شد ) ، نداشتن طرح مشخصی برای اجرای اصل 44 قانون اساسی ( که در عمل باعث واگذاری شرکتهای دولتی به بنگاههای شبه دولتی شد ) ، نداشتن برنامه ی جامع و کارآمد برای کنترل بازار به منظور جلوگیری از رشد قیمتها ( هنوز طرح هدفمند کردن شروع نشده ، بسیاری از کالاهایی که در سبد مصرف روزانه ی خانوار قرار دارند افزایش قیمت بین 20 تا 30 درصدی داشتند!) ، شفاف نبودن عملکرد اقتصادی دولت ( که صدای مجلس و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور رو درآورده ) و ..... برخی از برنامه ها و نتایج حاصل از فعالیتهای اقتصادی این تیم است.

نه قصد سیاه نمایی دارم و نه قصد مخالفت با هدفمند کردن یارانه ها. اما واقعیت مشهود اینه که تیم اقتصادی دولت که بنا است این طرح بزرگ رو اجراء کنند فاقد تجربه ، دانش و تبحر کافی در این زمینه است. این طرح ، یک طرح سیاسی نیست که بد و خوب اون رو پای یک گروه سیاسی بگذاریم. در دولتهای آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی  که خط فکر سیاسی متفاوتی با دکتر احمدی نژاد داشتند هم این طرح در دستور کار دولت بوده است. طرح هدفمند کردن یارانه ها بطور مستقیم با حیات اقتصادی خانوارها سر و کار داره و این موضوع شوخی بردار نیست. هر حرکت و تصمیم نابجا و یا اشتباهی در اجرای این طرح ، نتایجی دردناک و تاوانی سنگین رو بدنبال خواهد داشت.

لازمه ی انجام چنین جراحی بزرگی ، استفاده از تمام ظرفیت علمی و عملی اقتصادی موجود در کشور ( بدون در نظر گرفتن تمایلات سیاسی ) است. اگر گروهی را به صرف داشتن علائق سیاسی متفاوت نامحرم تلقی کنیم ، اگر فکر کنیم خودمون به تنهایی همه چیز را میفهمیم و نیازی به مشورت دیگران نداریم ، اگر کمافی السابق هر یک از گروههای سیاسی ( چه آنها که هم اینک قدرت رو در دست دارند و چه آنها که در کنار گود هستند ) بر طبل اختلاف بکوبند ، این جراحی بزرگ نه تنها باعث بهبود اقتصاد بیمار ما نخواهد شد ، بلکه میتونه فاجعه ای بسیار بزرگتر از اونچه که هست رو باعث بشه.

 

مردم ما مثل همیشه در این راه پیش قدم هستند و کمک خواهند کرد اما مهمتر از همراهی مردم ، برنامه ریزی دقیقی است که باید دولت و مجلس و بقیه ارگانها حاکمیتی در پیش گرفته باشند..... امیدوارم که چنین برنامه ای وجود داشته باشه....

/ 2 نظر / 2 بازدید
f.s

کجا رفت تاثیر سوز و دعا؟ کجایند مردان بی ادعا؟ کجایند شورآفرینان عشق؟ علمدار مردان میدان عشق؟ کجایند مستان جام الست؟ دلیران عاشق ، شهیدان مست؟ همانان که از وادی دیگرند همانان که گمنام و نام آورند التماس دعا از همه عاشقان میهن برای سربلندی و سرافرازی دوباره ایران عزیزمان.آمین

zeera iranparast

سلام، تحریمهای اقتصادی بخاطر همکاری نکردن دولت با دنیا در مورد نیروی اتمیایران باعث شده مردم سختی هاش را بکشند. بنزین قلابی ایران تصفیه شده مردم را داره هر روز میکشه. یارانهها را هم به محض اعلام تحریمهای آخر ، برداشتند ولیگفتند برداشت یارانهها هیچ ربطی به تحریمهای جدید ندارد. نون گران، بنزین قلابی و گران حقوقها پایین اجاره خونه که اصلا حرفش را نزن. این همه بد بختی برای پر کردن شکم این پاسدارها و بسیجیها. همهٔ اقتصاد مملکت دست اینهاست اینها از مافیا بد ترند. ایهناس یک تکونی باید خورد و جنبشی کرد.ما ملت پر غرور، قوی ایران هستیم نه ملت بیچاره و سم زده ایران.