یادداشت 3 آذر 89

سازمان تامین اجتماعی اخیرا" اعلام کرده کارکنان شهرداریهای کشور که به استناد مصوبه هیات وزیران ( سال 1381 ) به استخدام شهرداری دراومدند ، از همون سال باید تحت پوشش سازمان بازنشستگی کشوری میرفتند و اگر در این 8 سال پولی به تامین اجتماعی پرداخت شده باشه ، اشتباه واریزی تلقی میشه!!!!!!!!!!! ( کسی نیست به اینها بگه آخه در دیزی بازه ، حیای گربه کجا رفته؟ گیرم که اونا به قول شما اشتباه واریز کردند ، شما چرا اشتباه دریافت کردین و پس ندادین و خم به ابرو نیاوردین؟؟!! )

معمولا" اینگونه مشکلات بخاطر این بوجود میاد که مسئولین ذیربط یا از قوانین اطلاعی ندارن و یا خودشون رو به ندونستن میزنند و تیری در تاریکی رها میکنند و جمعی رو پریشان ، تا بلاخره این دوره ریاست چند ساعتشون بگذره.

 

در مورد همین مثالی که گفتم ، کسانی که اهل مطالعه قوانین باشند خوب میدونند که قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای نگهبان رسیده باشه ، بالا دست مصوبات هیات وزیران است بدین معنا که هیچ مصوبه هیات دولت نمیتونه و نباید ناقض قوانین مصوب مجلس باشه. مصوبات هیات وزیران زمانی دارای اعتبار است که اولا" مستند به قوانین کشور باشه و ثانیا" با هیچیک از قوانین منافات نداشته باشه.

مجلس شورای اسلامی در ماده 42 قانون سوم توسعه اقتصادی کشور ( مصوب 1379 ) به تمام بیمه شدگان ( به استثناء کارکنان نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات ) اختیار داد که صندوق بیمه و بازنشستگی خودشون رو تغییر بدهند ( یعنی اگر تا بحال از صندوق بازنشستگی کشوری استفاده میکردند میتونند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرند یا بالعکس  البته با رعایت یه سری تشریفات اداری )

هیات وزیران هم در آیین نامه ی اجرایی این ماده ، به کارکنان تابع قانون استخدام کشوری اجازه داده که میتونند یکبار در طول خدمت خود ، صندوق بازنشستگی خودشون رو تغییر بدهند.

طبق آخرین ماده از قانون برنامه سوم توسعه هم ، اجرای هر گونه قانون مغایر با این برنامه تا پایان برنامه سوم متوقف میشه. از طرف دیگه سازمان تامین اجتماعی طبق ضوابط موظفه چنانچه لیستهای حقوق کارکنان یک دستگاه اجرایی ، دارای اشکال است حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از دریافت حق بیمه ی اون لیست مراتب رو به اطلاع دستگاه اجرائی برسونه.

حالا با این صغرا و کبرای حقوقی باید گفت که :

اولا" قانون برنامه ی سوم بر مصوبه سال 81 هیات وزیران احاطه و ارجحیت داره

ثانیا" طبق ماده 42 قانون برنامه سوم ، اگر کارکنان شهرداری تحت پوشش سازمان بازنشستگی هم باشند ، میتونند صندوقشون رو تغییر بدهند

ثالثا" اگر فرضا" ادعای سازمان تامین اجتماعی درست باشه ، این حرف رو باید درهمون سال 81 میزدند نه اینکه در طول این 8 سال میلیاردها تومان پول بی زبون رو بگیرند و بعد هم بگن شما اشتباه به حساب ما واریز کردین!!!

رابعا" ، آقای رئیس محترم ، اگر قانون رو نمیدونی و وقت نمیکنی کتابهای قانون رو مرور کنی ، ...... بگذریم

بعضی وقتها احساس میکنم ما کاملا" به خودکفایی رسیدیم و نیازی به دشمنی امریکا و اسرائیل نداریم ، چرا که خودمون به اندازه ی کافی به جوون هم میپریم و همدیگه رو پاره پاره میکنیم......

 

ممکنه موقعیتهایی برامون پیش بیاد که به ظاهر منافع زیاد مادی و اجتماعی برامون داشته باشه اما اگه یه قدر دقت بیشتر بکنیم و برخی زوایای پنهان این موقعیتها رو هم ببینیم ، متوجه خواهیم شد که امکان داره این موقعیتها زیانهای معنوی و دنیایی زیادی به دنبال داشته باشه. چند وقت قبل یکی از این موقعیتها برام پیش اومد. منافع مادی بسیار مناسبی هم داشت اما اطلاع از یه موضوع بسیار ساده و پیش پا افتاده ( که شاید خیلیها بگن این که اصلا" مشکلی نیست و جزو روال عادی برنامه است! ) باعث شد که عطای این منافع رو به لقاش ببخشم و ازش صرف نظر کنم. توی بسیاری از مسائل دینی ، پام میلغزه و نتونستم حق خدا رو بجا بیارم اما سعی کردم تا جایی که در توانم هست ، از مال حرام و شبهه ناک دوری کنم. راههای زیادی برای کار کردن و پول درآوردن هست. لازم نیست آدم بخاطر مقداری نقدینگی بیشتر ، خودش رو وارد موضوعی بکنه که سر و کارش با پول غیر حلال باشه.....

/ 3 نظر / 2 بازدید
آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی از این موارد زیاد هست، مثلا قانونی به نام قانون خدمات کشوری رو ایجاد کردند بدون اینکه به عواقب و بار مالی که بوجود میاره فکر کنند، اصل موضوع که پرداخت ها در سطح کشور تقویت بشه خیلی خوبه ولی باید دید کسی که در خوزستان زیر آفتاب 65 درجه و رطوبت بالا کار میکنه باید با کسی که در تهران زیر خنکی کولر نشسته یک مقدار دریافتی داشته باشه؟! متاسفانه ما اول کار رو انجام میدیم بعد باید مورد مشکلات و طبعاتی که بوجود میاره فکر و اقدام کنیم. با تشکر زمانپور

سلام (مقدمه: با هیچ گونه پیش داوری نسبت به این موضوع و اینکه در این مثال شما مدیر های قبلی کیا بودند و این مدیر کیه و بعدی ها کی هستن!) من می خواستم از یک منظر دیگه نگاه کنم! یک اشتباهی در اجرای قانون رخ داده. یک سری آدم اومدن و اسم مدیر روشون گذاشتن و حقوق این کارو گرفتن اما یک اشتباهی در اجرای قانون در زیر مجموعه ی مسئولیت آنها رخ داده. به نظر دو حالت میاد. یا اونها به این اشتباه پی نبردند و اقدامی نکردند یا دیدند و سکوت کردند که با توجه به این مورد که مربوط به شهرداری هاست و رقم به قول شما میلیاردی امکان اشتباه خیلی کم میشه. با این مطالب اگر یک آقای مدیر جدیدی اومده باشه و این موضوع رو فهمیده باشه و مثل بقیه سکوت نکرده باشه (تا اینکه احتمالا جیب هاش سنگین بشه) باید بهش دستت درد نکنه گفت که نگذاشت 5 سال دیگه هم بگذه و تازه بعد از 13 سال یکی بیاد بگه آره آقا 13 ساله که اشتباه شده. البته باید دید این آقای مدیر برای حل مشکل هم چیزی تویه مشتش داره؟ البته دور و بر ما پره از این مطالب و به نظر من ربطی به مدیر بودن و جایگاه شغلی نداره. اگر من آبدارچی باشم و یک مورد خلاف قاون ببینم و نسبت به اون سکوت کنم خ

2. البته دور و بر ما پره از این مطالب و به نظر من ربطی به مدیر بودن و جایگاه شغلی نداره. اگر من آبدارچی باشم و یک مورد خلاف قاون ببینم و نسبت به اون سکوت کنم خودم هم در اون مورد شریک هستم و مسئول.