اولین استفاده ی جدی مجلس از حقوق قانونی خود در مقابل دولت دهم

همانگونه که پیش بینی میشد آسمان ابری سیاست داخلی و تقابل بین مجلس و دولت بلاخره به یک مواجهه جدی رسید. در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی وزارت جوانان و ورزش رأی اعتماد ندادند تا پاسخی گویا به نحوه معرفی این وزیر به مجلس داده باشند. ریاست محترم جمهور در نامه معرفی وزیر جوانان و ورزش ، به انتقاد از ایجاد چنین وزارتخانه ای پرداخته بود و صراحتا" گفت که دیگر چاره ای بجز معرفی وزیر برایش نمانده است. ادبیات این نامه در همان جلسه مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفت و دامنه ی این اعتراضات تا آنجا پیش رفت که برخی نمایندگان پیشنهاد کردند نامه به رئیس جمهور برگشت داده شود.

این نامه برگشت نشد اما مشخص بود که به احتمال زیاد ، مجلسیان در اعتراض به این ادبیات ، به وزیر پیشنهادی رأی اعتماد نخواهند داد ؛ و چنین هم شد. در جلسه ی امروز نمایندگان حتی در حین سخنرانی دکتر احمدی نژاد به بخشهایی از سخنان ایشان اعتراض کردند ؛ امری که در دوره ی دولت نهم و دهم بی سابقه بوده است.

در یک رویارویی دیگر ، مجلس بنا به دلایلی به انتصاب معاون جدید اداری مالی وزارت امور خارجه اعتراض و تهدید کرد در صورت عدم برکناری معاون مذکور ، وزیر امور خارجه را استیضاح خواهد کرد. دولتیان این تهدید را جدی نگرفتند اما وقتی درخواست استیضاح وزیر امور خارجه با 33 امضاء به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد ، متوجه شدند ظاهرا" مجلس قصد شوخی و یا تهدید نداشته و بسیار جدی داره موضوع رو پیگیری میکنه. معاون مذکور امروز استعفاء داد و موضوع استیضاح وزیر هم منتفی شد.

رویدادها داره به سمتی پیش میره که در روزها و ماههای آتی ، نمونه های دیگری از تقابل دولت و مجلس رو شاهد خواهیم بود. من به شخصه مخالفم که مجلس چوب لای چرخ دولت بذاره اما از طرف دیگه ، وکیل الدوله شدن مجلس هم غیر قابل تحمل شده بود. ای کاش همه میتونستیم به این دستور الهی پایبند باشیم که " خیر الامور اوسطها ". مجلس باید ضمن کمک به دولت در بهبود شرایط کشور ، قرص و محکم از جایگاه خودش و حقوق مردم دفاع کنه. اینکار نیازی به راه انداختن دعوا نداره. اگه مجلس خوب قانون وضع کنه ( با درک نیازهای کشور و محدودیتهای دولت ) و با دقت از اجرای دقیق قانون حراست کنه و دولت هم زیر آبی نره و مجلس رو دور نزنه ، همه چیز درست میشه.

/ 1 نظر / 16 بازدید
oMega2B

با سلام، پاراگراف آخر چیزی شبیه به مدینه فاضله است! نیست؟ دعوا سر نفته! من و شما هم تویه فکر یارانه و توی صف بنزین. حواستون باشه آقای مهرانی عزیز، خدا رو چه دیدی یک روز از خواب بلند می شیم و میبینیم برای حرف زدن هم مالیات گذاشتند و نفس کشیدن و استفاده از هوا هم یارانه ای شده، دم دهن هممون هم یک کنتور گذاشتن که تا شارژش نکنی نمیتونی نفس بکشی! بیییییییب! موفق باشید. امضا: یک دوست قدیمی (که حدس می زنم 99% می شناسیدم و از طرفی هم بسیار مشتاق دیدارتون هستم)