در دنیای اخبار

در اخبار اومده بود که به احتمال زیاد خلبان هواپیمای توپولف ( که اخیرا" در مشهد فرود بدی داشت و ضمن آتش گرفتن هواپیما ، تعدادی از مسافران زخمی شدند ) مقصر حادثه است اما بدلیل تابعیت روسی وی ، نمیشه ایشون رو در داخل ایران محاکمه کرد. این موضوع یه جورایی شبیه به رویداد مشهور کاپیتالاسیون است که در دهه 40 اتفاق افتاد با این تفاوت که در اون موقع با آمریکایی ها طرف بودیم و حالا با روسها.

 

بعضی از دولتمردان معتقدند که در کشور هیچ مشکلی وجود نداره و اوضاع اقتصادی مردم هم بر وفق مراد است و با سرعت هر چه تمامتر داریم به سمت قله های عدالت و پیشرفت حرکت میکنم ( ما که بخیل نیستیم ، امیدواریم واقعا" همینطور هم باشه ). شاید بر اساس همین رویکرد باشه که امروز از هر کی میپرسیم در این دسته بندی اقتصادی خانوارها در کدوم خوشه قرار گرفتی ، میگه در خوشه ی 3 (‌همان مرفهین بی درد سابق !! ).

خبری که در همین رابطه امروز از قول یکی از معاونین دولت نقل شد حاکی از این بود که به پایین ترین دهک اقتصادی جامعه یارانه ای بین 25 تا 30 هزار تومان پرداخت خواهد شد. وقتی به پایین ترین دهک این مقدار یارانه پرداخت بشه ، به دهکهای بالاتر آب نبات قیچی هم نخواهند داد. خدا بخیر بگذرونه

 

یارانه و یا همون سوبسیدی که دولت برای کالاهای اساسی پرداخت میکنه ، متعلق به تمام مردم ( اعم از فقیر و غنی ) است و باید بین تمام آحاد جامعه بتساوی تقسیم بشه ( مثل همین بن های اقلام اساسی که برای تمام ایرانیان یکسان است ). این تساوی عین عدالت هم هست و در سیره ی امام علی علیه السلام هم در تقسیم بیت المال وجود داشته. پس از تقسیم مساوی یارانه ها ، بدیهی خواهد بود که افرادی که مصرف بالاتری دارند ، باید هزینه ی بیشتری هم صرف کنند و کسانی هم که مصرف کمتری دارند ( مثل روستائیان ) میتوانند بخشی از این یارانه ی توزیعی را پس انداز و سرمایه گذاری کنند.

فعلا" که هر روز ، یه حرف و یه مدلی برای تقسیم این یارانه ها مطرح میشه و امروز مصاحبه های دیروز تکذیب میشه و فردا مصاحبه های امروز.

 

در دوره مدیریت جدید فدراسیون وزنه برداری ، یه بار دیگه آبرو و اعتبار ایران در این رشته ی ورزشی از بین رفت و سه وزنه بردار دوپینگی از آب دراومدند. جالبه که مربی سابق و سرپرست کنونی این فدراسیون خیلی قرص و محکم روی صندلی خودش تکیه زده و انگار نه انگار که خبری شده. متاسفانه وقتی سیاست و ورزش با هم مخلوط میشه ، نتیجه ای بهتر از این هم نمیشه انتظار داشت.

 

در خبرها اومده بود که قوه ی قضائیه در رسیدگی به شکایت بخش خصوصی ، به نفع بخش خصوصی و به ضرر دولت حکم به ابطال یک معامله ی کلان 1600 میلیارد تومانی داده است. این رو باید به فال نیک گرفت و به مسئولین قضایی تبریک گفت که استقلال این قوه رو حفظ میکنند.

میگم این بخش خصوصی هم عجب توانی داره که فقط یکی از افراد این بخش ، در یک معامله ، میتونه بیش از 30% سهام فولاد خوزستان رو به ارزش بیش از 1600 میلیارد تومان بخره! به نظر شما با این پول چه تا شیر یارانه ای 250 تومانی میشه خرید و بین مردم توزیع کرد تا پیرمردها و پیرزنها ناچار نباشند در سرمای صبحگاهی این روزها ، در صف شیر بایستند؟

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
f.s

خوش به حال اونهایی که لا اقل اسمشون جزو همون مرفهین بی درد ثبت شده لااقل شهروند محسوب شدند حالا از نوع بی دردش ما که هرچی اس ام اس زدیم برامون نوشت این کدملی فاقد اعتبار است، ظاهرا دیدند ما از درجه 1 ها هم اونور تریم پاکمون کردند.مثل آقای ..... که میخواستند اسرائیل را پاک کنند.

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی، در مورد پرداخت یارانه ها یک نکته به فکرم رسیده اینجا مطرح میکنم: امروز قبض برق به مبلغ 16500 تومان تحویل ما شد، اول از همه 3000 تومان برای اضافه بر میزان الگوی مصرف (که فکر نکنم یک سیک هندی هم بتونه با 400 کیلووات در 2 ماه زندگی کنه) به قبض اضافه کرده بودن! و درج فرموده بودن مبلغ بهای برق بر مبنای قانون (نانوشته!) 64000 تومان هست! به فرض (فرض محال، محال نیست) به خانواده 4 نفری ما 25000 تومان در ماه پرداخت بشه، مثل روز روشن هست که این مبلغ فقط و فقط صرف پرداخت هزینه آب و برق خواهد شد! حالا کی میخواد پول گاز و تلفن و .... رو که همه بر اساس قانون! گرون میشن پرداخت کنه خدا میدونه!

آرش زمانپور

حالا بماند افزایش سرسام آور پول هر کیلو گوشت و هر دانه نان و برنج و..... واقعا باید به طراحان این طرح هزاران هزار آفرین گفت! بجای ترمیم اقتصاد با نفت 140 دلاری، این طرح ها رو مطرح میکنند! یکی نیست بپرسه چرا درآمد سالیانه هر ایرانی رو بالا نمیببرید و به متوسط جهان نه، منطقه نمیرسونید؟ چرا یک اماراتی یا قطری باید در سال باید بالای 20000 دلار درآمد داشته باشه و هر ایرانی زیر 2500 دلار؟ شاید بگن چون جمعیت کمتری دارن، جوابشون این هست: امارات کشاورزی داره؟ منابع طبیعی مثل جنگل و هزاران هزار معدن داره؟ این همه جوان تحصیل کرده و مستعد که تشنه کار کردن برای آباد کردن کشورشون هستند داره؟

آرش زمانپور

قطر با یک پارس جنوبی داره ثروتمند میشه و ما اندر افتتاح فاز 8و9 موندیم! اونها 20 سال از ما جلوتر هستند و ما بخاطر یک مشت کاغذپاره! امکان توسعه این میدان که از طلا پرارزشتر هست رو نداریم! اونها دارن برناهمه ریزی میکنند که در سال 2020 سلطان بلامناضع LPG دنیا باشن و ما داریم از خط لوله آستارا که در زمان کفر برای صادرات گاز به شوروی احداث شده بود برای واردات! گاز از آذربایجان اقدام میکنیم!

آرش زمانپور

اگر اقتصاد ترمیم بشه، درآمد سالیانه بالا بره، آمار بیکاری کم بشه، اون وقت با فراق بال میشه قیمت ها رو آزاد کرد، به هر لیتر بنزین مالیات بست و به سمت یک اقتصاد باز و کارآمد پیش رفت، نه این که وقتی پیش زمینه ها و زیر ساخت ها آماده نیست چنین طرح هائی رو مطرح و بدتراز اون اجرا کرد! این طرح به نظر بنده نه تنها شکاف بین فقیر و غنی رو کم نخواهد کرد که این شکاف رو بیشتر و عمیقتر میکنه و باعث بوجود آمدن یک تورم افسارگسیخته در کشور میشه که مهار کردنش با تصویب یک قانون یا ابلاغ یک دستورالعمل امکان پذیر نیست. ببخشید سرتون رو درد آوردم با احترام زمانپور

آفتاب نیمه شب

پیرمرد و پیرزنها اگه درصف می ایستند مال بی عرضگی بچه هاشونه

منصور

سلام اقای مهرانی...خوبید؟ راستش دیشب اخرین شب نمایشگاه خودرو در اصفهان بود...متاسفانه باید بگم روی هم رفته بسیار مسخره بود... نمایشگاهی بود از خودروهای شرق اسیا...هیج تنوع خاصی نداشت..بدتر اینکه تبدیل شده بود به یه جای گردشگری و هر چی بچه ی ریزه میزه بود داشت بین جمعیت وول میخورد... با همه ی این اوصاف بعد از نمایشگاه داشتم فکر میکردک که مایی که قراره سال اینده قیمت بنزین توی کشورمون ازاد سازی بشه چطوره که صنعت خودرو تو کشور ازاد نمیشه...چرا باید بنزین رو لیتری 600 یا بالاتر بخریم اونوقت تازه پراید 8ملیون و 700هزار تومنی هم سوار باشیم؟یا پژو 14.5 ملیونی که همپای یه موهاوی یا سانتافه یا مورانو و از این تیپ ماتشین ها بنزین مصرف میکنه؟چرا؟چون جیب یه سری ادم خالی میشه؟ چون اگه پیکان وانت فروخته نشه 7 ملیون اونوقت ایران خودرو ملیاردی بدهی به بار میاره؟جالبه ایران خودرو تو نمایشگاه نبود!!! چیزی که برام جالبه اینه که میگند ایرانیا ادمای باهوشی هستند...کدوم هوش؟ببخشید ...خیلیم ابلهند که اینطور داره با دین و اعتقادات و زندگیشون بازی میشه و هیچ حرفیم ندارند...

منصور

توی این مملکت خراب شده حتی اینترنت هم نیست...اینقدر بی کیفیت که من حتی نمیتونم این نوشته رو برای شما بفرستم...تازه بعد این بیکفایتی ها و بی عرضه گی ها و بی لیاقتی های مدریتی هر جا هم که بروز کنه اگه کسی بگه چرا فوری یه برچسب اجنبی میچسبونند بهش..