صعود به قله کرکس

تا بحال احساسم این بود که قدرت بدنی و استقامت جسمانی زیادی ندارم و احتمالا" نمیتونم در برنامه ی صعود به قله های بلند شرکت کنم. شاید به همین خاطر است که تا بحال انگیزه ای برای اینکار نداشتم. بهار امسال ، گروهی از همنوردان سابقم به قله ی کرکس صعود کرده بودند. در توصیف این صعود اونقدر از مشکلات گفته بودند که دیگه مطمئن بودم من اگر با اونها همراه بودم ، نمیتونستم همراهشون روی قله برم.

 

چند روز قبل صحبتهایی در بین همنوردان جدیدم مطرح شد دال بر اینکه میخواند یه صعود شبانه به قله کرکس داشته باشند. پرسشهایی در مورد این برنامه کردم. بنا داشتند بعد از ظهر حرکت رو شروع کنند و تا پیش از افطار خودشون رو به پناهگاه ( ارتفاع 3000 متری ) برسوندد و بعد از افطار به قله ی کرکس ( 3895 متر ) صعود کنند. وسوسه ی زیادی داشتم که در این برنامه حاضر باشم اما همون ذهنیت قبلی باضافه ی اینکه این کوهنوردی با زبان روزه انجام میشد ، تردید زیادی در من بوجود آورده بود که برم یا نه؟

 

بلاخره دل به دریا زدم و چند روز قبل به پرسش جناب امانی که آیا میخوام در این برنامه باشم ، پاسخ مثبت دادم. از یکی دو روز مونده به برنامه ی کوهنوردی ، تغذیه ی کاملی در سحر و افطار برای خودم ترتیب دادم تا مشکلی برام پیش نیاد. مصرف عسل ، دوغ و میوه های متنوع و بیشتر از گذشته ، بخش مهم این برنامه ی غذایی بود.

 

پنج شنبه بعد از ظهر همراه با جناب امانی و همسر گرامی ایشون ، جناب آقای پور جمشید و همسر محترمشون به راه افتادیم. از اصفهان به سمت مورچه خورت و از اونجا به سمت روستای کشه. بعد از روستای کشه به محلی رفتیم که سرمایه گذاری زیادی برای ساخت یه مجموعه ی توریستی و گردشگری داره اونجا انجام میشه. ماشین رو پارک کردیم. آقایان زمانی و رفعیی به همراه دو همنورد گرامی دیگه و آقا مجتبی به ما ملحق شدند. گروه 10 نفره ما حرکتش رو در ساعت 16:40 آغاز کرد.

 

 

به طرف کوه کرکس

 

 

 

درختان بادام در اوایل مسیر

 

 

سرعت حرکت ما زیاد بود و در کمتر از 1 ساعت از دو گروه کوهنودان اصفهانی که اونها هم عازم پناهگاه بودند سبقت گرفتیم. 67 دقیقه بعد از آغاز حرکت ، در محلی که چند درخت گردو بود توقف کرده و چند دقیقه استراحت کردیم.

 

 

با حرکت در یه شیب تند تونستیم از یه گروه دیگه سبقت بگیریم.

 

 

 

محل اولین استراحت در کنار درختان گردو

 

 

اکثر کوهنوردانی که به کرکس میاند از راه پاکوب موجود استفاده میکنند. ما هم مقداری در همین مسیر حرکت کردیم اما نزدیک یه دره ، از مسیر اصلی جدا شدیم تا به دیدار دو آبشار کوتاه بریم. وقتی به این آبشارها نزدیک میشدیم صدای حرکت آب به گوشمون خورد که نشون میداد حتی در این موقع از تابستون هم هنوز اینجا آب هست. بوی عطر بوته های بزرگ پونه فضا رو پر کرده بود.

 

 

حرکت در مسیر پاکوب

 

 

 

 

آبشار دوم با انبوهی از بوته های پونه

 

 

وقتی دومین آبشار رو رد کردیم ، جلوی رومون یه ساختمون بزرگ و یه سوله ی کوچیک نمایان شد. پرسیدم اینا چیه؟ گفتند پناهگاهه دیگه! باورم نمیشد که به این آسونی و بدون کمترین مشکل به پناهگاه رسیدم باشم. ساعت 18:50 و پس از  2 ساعت و 10 دقیقه حرکت ، به پناهگاه رسیدیم. در کنار پناهگاه چشمه ای کوچیک وجود داشت که از آب بسیار خنک و گواراش میشد برای آشامیدن استفاده کرد. بطریهای آبی که همراهم بود رو خالی کردم و از آب این چشمه پرشون کردم. با آب همین چشمه وضو گرفتیم و رفتیم دخل اون سوله ، که پناهگاه قدیمی کرکس بود.

 

 

داخل پناهگاه

 

 

این سوله دو جداره بود و یه بخاری نفتی هم داخلش گذاشته بودند. موکتی کفش پهن بود و تقریبا" یه 15 نفری میتونستند در اونجا استراحت کنند. پناهگاه جدید خیلی بزرگتر بود و شیک ساخته بودندش. منتظر شدیم تا موقع اذان مغرب بشه. باد سردی میوزید و لازم شده بود تا لباسهای گرم بیشتری به تن کنیم. بعد از اذان ، نماز رو در سکوی جلوی سوله خوندیم و افطار کردیم. برا اینکه موقع صعود به قله اذیت نشم برای افطار ، یه فنجون چای ، کمی نون و عسل ، چند خرما و یه فنجون هم آب و عسل و آبلیمو خوردم.

 

از زمان رسیدنمون به پناهگاه بیش از 2 ساعت گذشته بود که برای صعود به قله آماده شدیم و ساعت 21:10 حرکت کردیم. مسیر صعود شیب تندی داشت. آقای زمانی سر قدم بودند و برای اینکه مشکلی برای همنوردان پیش نیاد ، هم قدمهای کوتاهتری برمیداشتند و هم هر 20 دقیقه ، یه استراحت 2 دقیقه ای به گروه میدادند. پنج شنبه شب ، مقارنه ی ماه و سیاره ی مشتری هم اتفاق می افتاد. منتظر دیدن این صحنه ی زیبا هم بودیم اما بخاطر حرکت در بستر یه دره ، خیلی طول میکشید تا ماه از پشت کوه بالا بیاد. مسیر حرکت رو با نور هدلایتها روشن کرده بودیم.

خیلی نرم و راحت حرکت میکردم. کوله پشتیها رو در پناهگاه گذاشته بودیم و فقط مقداری آب به همراه داشتیم. من یه بطری نیم لیتری آب ، یه بطری نیم لیتری آب و عسل و آبلیمو و یه بطری کوچیک ، محلول آب و نمک به همراه داشتم. یکی دو بار جرعه ای از هر سه بطری خوردم. خوردن آب و نمک جزو ضروریات کوهنوردیه چرا که بخاطر تعریق شدید ، نمک زیادی از بدن دفع میشه که باید اون رو جبران کرد. محلول عسل و آبلمیو هم بدن رو خیلی سریع به شرایط نرمال برمیگردونه و خستگی رو برطرف میکنه.

 

کوههای اطراف با نور ماه روشن شده بود. وقتی به آخرین قسمتهای شیب تند مسیر صعود رسیده بودیم ، ماه و بعد از اون مشتری رو دیدیم. منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا بود.

شیب تند به اتمام رسید و راه چندانی تا قله نمونده موند. در مسیر صاف و تخت مقداری جلو رفتیم تا به نزدیک قله رسیدیم. نمیدونم چرا به یکباره دو بزرگواری که در جوار رحمت حق آرمیده اند در اون لحظه یادشون اومد به ذهنم ؛ مرحوم پدرم و مرحوم پدر همسرم...... مثل هر زمان دیگری که در آستانه ی یه پیروزی و موفقیت قرار میگیرم ، بغض کرده بودم و با یادآوری خاطره این دو عزیز ، آروم اشک میریختم..... میدونستم اونها هم الان از خوشحالی و

/ 4 نظر / 14 بازدید
کمال آرا

سلام[لبخند] قراره یه کار زیبای جمعی انجام بشه....ازتون دعوت میکنیم تا به جمع ما ملحق بشید. منتظریم.[گل][گل]

مهدی رحیمی

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان از آرزوهای بنده اینه که بتونم به قله کرکس صعود داشته باشم البته چند با تا روستای کشه برای رصد رفتم و حتی یه بار با دوستان محیط زیستم تا نزدیک قله رفتم اما هنوز به قله نرفته ام . امیدوارم در اولین فرصت بتونم به این موضوع به صورت ویژه بپردازم .

ژاله

سلام مدتی پیش یه نفر خواب خواهر زاده ام را دیده بود و خواسته بود که به مادرم بگین چرا هر وقت به یادم می افته به آسمون نگاه می کنه !من خیلی وقتا دقیقاَ کنارش ایستادم !!!شاید توی این صعود پدر تون و پدر خانم تون کنارشما و پا به پای شما مراقب تون بودند و خواستن یه جورایی شما حس شون کنین...

محمد همايوني

با سلام و آرزوي قبولي طاعات. آقاي مهراني خودتون رو خيلي دست كم نگيريد. كركس كه قله اي نيست؛ مطمئنا قلل بالاتر رو هم به راحتي فتح مي كنيد. در همين تاريخ صعود شما يه گروه هم از نجف آباد عازم قله بودند كه منم به دليل ضعف جسماني همراهشون نشدم. ولي حالا ميگم اگه آمده بودم حداقل يه ديداري با هم تازه كرده بوديم. ايشالله بتونيم با همنوردي با هم ديگه قله هيا زيباي ايران رو فتح كنيم