چهارشنبه شب همراه یکی از همکارام عازم مشهد شدم. پروازهای هواپیمائی ایران ایر تور نظم مناسبی پیدا کرده و با تاخیر کمی انجام میشه. حدود ساعت 24 به مشهد رسیدیم. در لحظات پایانی پرواز ، دیدن چراغهای پر نور حرم رضوی ، خاطر مشاهده حرم نبوی رو برام تداعی کرد. خلوت بودن خیابونها در اون ساعت باعث شد که خیلی سریع به محل اقامتمون برسیم. وسایلمون رو در اطاق گذاشتیم و به سمت حرم به راه افتادیم. ساخت و سازهای جدید اطراف حرم رضوی شکل حرم رو بطور کامل عوض کرده. من به شخصه دوست دارم این حرم ، شبیه به حرم نبوی باشه ؛ یک حرم در وسط و یه محوطه بزرگ و وسیع و رو باز در اطراف. ساخت و سازهای جدید باعث شده وقتی به حرم نزدیک میشی ، گنبد طلائی زیبایی که معرف شهر مشهد است از نظرها محو بشه.

با عبور از چند راهرو وارد مسجد گوهرشاد ، و از اونجا وارد صحن شدیم و چشممون به ضریح آقا امام رضا علیه السلام روشن شد. به رسم همیشه ی خودم ، بوسه بر آستان آقا زدم و وارد شدم. حرم خیلی شلوغ نبود. برای خواندن نماز زیارت ، مثل همیشه در جایی قرار گرفتم که وقتی رو بقبله می ایستادم ، ضریح در مقابل رویم قرار میگرفت. همیشه در اینجا اشعار فوائد کرمانی را زمزمه میکنم :

در پس دیوار حسن ، جان تو را گلشنی است

جانب آن گلشنت ، از ره دل روزنی است

رو در دل زن که دل ، جان تو را مأمنی است

سوی گلستان عشق ، جز ره دل راه نیست

آنکه دلش را ز غیب روزنه روشنی است

گلشن دنیا بر او ، هست چو زندان تار

رب تو در غیب توست ، دیده ی دل باز کن

با دل خود نفس را همدم و همراز کن

زاده ی عیسی تویی ، معجزه آغاز کن

مرده ی خود را نخست ، زنده به اعجاز کن

پس به سر مردگان بگذر و آواز کن

تا به ندایت ز خاک مرده برآید هزار

گر تو نداری به دل نور حقیقت شناس

دم به دم از شمس کن نور فؤاد اقتباس

گر چه مقامات اوست فوق ذنون و قیاس

لیک تو آماده باش با همه عقل و حواس

تا دهدت پرتوی ( partovi ) آن مه گردون اساس

کوکب هشتم بروج ، نیّر کیهان مدار

ملیک دنیا و دین خدیو اقلیم طوس

وجهه ی بدر البدور ، طلعت شمس الشموس

ذات ذوات عقول روح قلوب و نفوس

آنکه به هر صبحدم زین فلک آبنوس

سر زندش آفتاب بر شرف پایبوس

آنکه به فرش درش ، عرش کند افتخار

شاه ملک پاسبان ، مظهر یزدان ، رضا.....

روز پنجشنبه جلسه پرباری رو با همکارانمون در شهرداری مشهد داشتیم. ارتباط مستمر بین کلانشهرهای کشور ، باعث شده تبادل اطلاعات و تجربیات بسیار مفیدی بین شهرداریهای بزرگ کشور انجام بشه. در غروب این روز برای زیارت قبور اهل فامیل به یه قبرستان دورافتاده ی مشهد رفتم. در این قبرستان کوچک که در سر راه طوس واقع شده پدر بزرگ و مادر بزرگم ، دائی و عمه مادرم دفن شده اند. حدود 5 سال از آخرین بار که برای زیارت قبر پدر بزرگ و مادر بزرگم اومده بودم میگذشت و در این مدت ، دائی مادرم هم به دیار باقی شتافته بود. من نوه ی بزرگ خانواده مادر بزرگم بودم و برای همین بسیار به من علاقه داشتند. در دوره کودکی ، نوجوانی و بزرگسالی من ، این سه نفر که الان در فاصله کمی از هم آرمیده و به آرامش ابدی رسیده اند ، بسیار بسیار به من لطف و عنایت داشتند. مادر بزرگم از سادات علوی و شیر زنی غیور بود. بر سر قبر هر سه این عزیزان اشک غم ریختم. با چشم گریان بر مزار مادربزرگم بوسه دادم و با آنان وداع کردم....

شب هنگام توفیق دیدار مجدد تنی چند از دوستان نجومی نصیبم شد. آقای ایمان زمانی و خانم ظریفیان لطف کردند و ترتیب یک گپ دوستانه رو دادند. هنگام صرف شام هم با دو تن دیگر از دوستان آشنا شدم. در این گفتگو از هر دری سخن گفتیم ، رویت هلال ، خاطره ، نجوم در دوران هخامنشی ، شعر و ادبیات ، فیزیک و ..... پس از شام ، گشتی در محوطه کوهسنگی زدیم. شهرداری مشهد کار بزرگی در این محل انجام داده و با محوطه سازیهای مناسب ، فضایی دلنشین برای گذران اوقات فراغت بوجود آورده است. هوا قدری سرد شده بود. به اتفاق دوستان به سمت حرم به راه افتادیم و در این محل از هم خداحافظی کردیم. خیلی جالبه که ابتدا در حاشیه رویت هلال ، دوستان زیادی در سرتاسر کشور ( و بعضا" در کشورهای دیگه ) پیدا کردم اما حالا این رویت هلاله که در حاشیه این دوستیها قرار گرفته.

/ 1 نظر / 4 بازدید
احمديان

سلام خسته نباشيد و زيارت قبول يکم ناراحتم از اينکه مدتيه که وبلاگ رو آپ نمی کنيد می دونم سرتون شلوغه اما حتی اگه شذه يک خط باشه مارو بی نصيب نکنيد. مويد باشيد