یادداشت 21 شهریور 1394- جلسه گروه اسپادانا ، رویت هلال ، سالن سنگنوردی

یادداشت اول:

پیش از ظهر جمعه در جلسه مجمع عمومی گروه کوهنوردی اسپادانا شرکت کردم.

 

از چند روز قبل و با نامه­ای که این گروه برای هیات ارسال کرده بود در جریان این جلسه بودیم. نمیدونستم برنامه­هام اجازه میده که زمانی رو برای حضور در جلسه این گروه اختصاص بدم یا نه اما بحمدالله همه چیز برای این مهم فراهم شد. تصمیم گرفتم سر زده و بدون اطلاع قبلی برم. این گروه یکی از گروههای خوشنام کوهنوردی استان است و بی حاشیه داره به کار و فعالیت کوهنوردی عمومی ، فنی و آموزشی میپردازه.

 

در پیدا کردن نشانی محل جلسه دچار مشکل شدم و قدری زمان رو از دست دادم ولی به هر ترتیب بود خودم رو به جمع صمیمانه این دوستان همنورد رسوندم. بعد از سلام و علیک با یکایک حضار ، یکی از همنوردان خلاصه­ای از موضوعات مطرح شده رو بیان کردند. همچنین برخی انتظاراتی که از هیات استان دارند رو برشمردند.

 

از فرصتی که برام اختصاص دادند استفاده کردم و برخی سیاستهای کلان اجرایی هیات و کارهایی که در دست اقدام داریم رو برای حاضرین گزارش دادم. سپس چند تن از حضار پیشنهادات و انتقادات خودشون رو گفتند و بنده هم ضمن استقبال از پیشنهادها (بخصوص در مورد حفظ محیط زیست و توسعه بخش کوهنوردی بانوان) خیلی صادقانه در پاسخ به یکی از انتقادات ، مشکلات موجود در هیات رو شرح دادم و از دوستان درخواست کردم با حضورشون در هیات و برنامه­ها ، کمک کنند تا این مشکلات رو به مرور و با مشارکت جمعی برطرف کنیم .

 

در مجموع از حضور در این جلسه بسیار راضی هستم. کوهنوردان صاحبان اصلی هیات هستند و گروههای کوهنوردی ، ارکان و ستونهای مهم در این پیکره­ی استوار. خیلی مهمه که هیات و گروهها از ظرفیتها ، قابلیتها ، اهداف ، راهبردها ، کمبودها ، چالشها و انتظارات متقابل هم آگاه باشند. حضور حداکثری کوهنوردان استان در کنار هم ، باعث به حداقل رسیدن مشکلات خواهد شد.

 

در این جلسه وعده دادم که انشاءالله تا پایان شهریور برای تمام گروهها موضوع بیمه مسئولیت و حوادث برنامه­های برون شهری رو پیگیری و به نتیجه برسونم. انرژی مثبتی که از جلسه امروز گرفتم باعث شد تا برای حضور در جمع همنوردان دیگر گروهها هم برنامه­ریزی کنم. تقریبا" هر هفته یکبار سایتها و وبلاگهای گروههای مختلف استان رو شخصا" مرور میکنم تا از نزدیک در جریان برنامه­های این دوستان باشم.

 

انشاءالله روزهای خوب و درخشانی در پیش روی همه­ی ما و کوهنوردی استان باشه.

 

 

از همنوردان گرامی گروه اسپادانا و مسئولین محترم این گروه بخاطر مهمان نوازی گرمی که داشتند صمیمانه تشکر و قدردانی میکنم.

 

یاداشت دوم:

بامداد امروز برای رویت آخرین هلال صبحگاهی ذیقعده 1436 رفتم کوه صفه. همونطور که پیش بینی کرده بودم ، روی افق شرقی لایه­ای از غبار وجود داشت که باعث تاخیر در طلوع ظاهری هلال ماه شد. خلاصه زمانهای رویت بشرح زیر بود:

 

طلوع محاسباتی سیاره هرمز: در ساعت 05:48

طلوع محاسباتی هلال ماه: در ساعت 05:49

اولین مشاهده سیاره هرمز: در ساعت 05:55 با دوربین دوچشمی 7 در 50

اولین مشاهده هلال ماه: در ساعت 05:57 با دوربین دوچشمی 7 در 50

اولین رویت هلال با چشم غیر مسلح: در ساعت 06:00

آخرین رویت هلال با چشم غیر مسلح و خاتمه دادن به رصد: در ساعت 06:20

 

عکسها:

 

موقعیت سیاره ناهید ، سیاره بهرام و دو ستاره پرنور صورت فلکی شیر (اسد) در افق شرقی

 

آخرین هلال صبحگاهی ذیقعده 1436

 

نمای بزرگتر از هلال ماه. بریدگیهایی بر روی هلال قابل تشخیص است

 

موقعیت هلال ماه و سیاره هرمز در افق شرقی

 

 

یاداشت سوم:

بعد از ظهر امروز جلسه هیات رئیسه هیات کوهنوردی استان در سالن سنگنوردی شهید حریری (اتوبان چمران – خیابان محمد طاهر) برگزار شد. در این جلسه موضوع توسعه کوهنوردی بانوان و برنامه­های پیشنهادی برای بزرگداشت پنجاهمین سال تاسیس هیات کوهنوردی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مصوبات این جلسه توسط روابط عمومی هیات اعلام خواهد شد.

 

بعد از اتمام جلسه ، در جمع دیواره نوردانی که به سالن اومده بودند مختصر ورزشی کردم و با اونها در مورد موضوعات مرتبط با صعودهای ورزشی ، راهکارهای افزایش ضریب نفوذ این رشته در بین آحاد جامعه و فعالیتهایی که در سالن انجام میدن به گفتگو پرداختم.

 

امروز هم همانند روز جمعه ، از حضور سر زده­ام در جمع کوهنوردان و سنگنوردان بسیار راضی هستم ؛ بخصوص که چند گیره گرفتم و دستام اندکی دم کرد!! خدا رو شکر

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 77 بازدید
کیوان زمانی

ممنون از حضورتون این جور حضور ها بسیار بسیار باعث دلگرمی کوهنوردان و سنگنوردان میشه و مهم تر اینکه به اینده امیدوار میشوند و باعث تغییر نگرشی میشه که سالهاست در ذهنشون شکل گرفته. خدا قوت موفق باشید.