یادداشت 21 آبان 1390

دیروز 11/11/11 میلادی بود. وقتی عددهای به این صورت سری میشن ، قشنگ به نظر میرسن. چند سال قبل هم تاریخ 8/8/88 رو در ایران داشتیم که بر حسب تصادف با سالروز تولد امام هشتم مقارن شده بود. ممکنه برای بعضیها این شکل و شمایل تقویمی خوش یمن به نظر بیاد. از زیبایی ظاهری این اعداد که بگذریم ، خوش یمن بودن و یا بد یمن بودن لحظات و روزها و ایام تا حد بسیار زیادی به خود ما و عملکردمون بستگی داره.

امروز ، سالروز میلادی امام دهم شیعیان حضرت هادی امام علی النقی علیه السلام است. بدون تعارف باید بگم که ما شیعیان در مورد سه تن از امامانمون خیلی کم میدونیم ؛ امام جواد ، امام هادی و امام عسگری علیهما سلام. دوران زندگی این سه امام بسیار سخت بوده و فضای پیچیده و سختگیرانه امنیتی برای این سه بزرگوار وجود داشته است. شاید به همین دلیل شناخت اکثر ما در رابطه با این سه امام بسیار اندک است. یکی از مهمترین آثار بجا مانده از امام هادی علیه السلام ، زیارت جامعه کبیره است. در فرازهای این دعا ، ویژگیها و صفات ائمه طاهرین سلام الله علیهم اجمعین بیان شده است که هر کلمه و جمله ی آن نیازمند ساعتها شرح و بسط و تفسیر است.

مراسم مدال گرفتن کیانوش رستمی ( قهرمان وزنه برداری ایران از خطه دلاور پرور کرمانشاه ) و دراهتزاز آمدن پرچم ایران ، توسط رسانه ی ملی سانسور شد چرا که خانمهایی که سینی مدالها را حمل میکردند لباس بدون حلقه آستین به تن داشتند. قصدی برای دفاع از فرهنگ پوشش غربی نداریم ولی عملکردهای دوگانه ی رسانه ی ملی تعجب بسیاری را فراهم کرده است. پخش مستقیم مسابقات آقایان در رشته های شنا ، واترپلو ، کشتی ، وزنه برداری ، دومیدانی و ..... که لباسهای ورزشی رکابی و چسبان دارند بلااشکال است ولی پخش تصویر لباس بدون حلقه آستین خانمها اشکال داره. معلوم نیست این همه سختگیری که در این زمینه میشه برای چیه؟ آیا اقایون ایرانی ( با عرض پوزش ) خیلی چشم چرون هستند و از یه سر شانه هم نمیگذرند؟ آیا خانمها خیلی حجب و حیا دارن و خود سانسوری میکنند؟ آیا بهشت فقط مال آقایون است و باید مواظب بود تا مبادا سیلی نقد امروز رو به حلوای نسیه فردا ترجیح دهند؟ آیا خانمها راهی به بهشت ندارند و فرقی نمیکنه که پخش مسابقات آقایون رو ببینند یا نبینند؟ نمیدونم والله..... این سوالهای بی پاسخ هم رفت کنار دست بقیه ی سوالها ( مثل اون مورد موسیقی که شنیدن صدای موسیقی از رسانه ی ملی اشکال نداره اما دیدن تصویر سازی که با استفاده از اون ، همین موسیقی در حال نواخته شدن است ، اشکال داره )

/ 0 نظر / 2 بازدید