رصد عمومی در مرکز ادیب

مدتها بود که در برنامه های رصد عمومی مرکز نجوم ادیب شرکت نکرده بودم. دیشب این فرصت دست داد تا یه بار دیگه ، از نزدیک شاهد حضور تعداد زیادی از شهروندان محترم در مرکز باشم. در ابتدا قصد داشتم فقط بیام و تماشاگر باشم اما مدتی که گذشت و تعداد زیاد بازدید کنندگان رو دیدم ، تصمیم گرفتم در کنار سایر اعضای مرکز ، به اطلاع رسانی مشغول بشم. من با استفاده از عکسهایی که در طول این چند سال از هلال ماه گرفتم ، یه کلیپ درست کرده ام. تا بحال این کلیپ رو در مواردی محدود و در همایشهای رویت هلال پخش کرده بودم. دیشب همین کلیپ رو برای مردم به نمایش گذاشتم. با هماهنگی مدیریت محترم مرکز ، بازدید کنندگان طی 4 – 5 مرحله داخل کلاس حضور پیدا کردند و این کلیپ رو دیدند.  

 وقتی کلیپ رو برای چهارمین بار پخش کردم ، یکی از بازدید کنندگان پرسشی در مورد رویت هلال مطرح کرد. این پرسش سرآغاز بحث و گفتگوی مفصلی شد که تا ساعت 22:30 بطول انجامید. این در حالی بود که بقیه برنامه ها ساعت 22 به اتمام رسیده بود. مردم با شوق در کلاس حضور داشتند ( جا کم بود و تعدادی ایستاده به مباحث گوش میکردند ) و پرسشهای مختلفی رو مطرح میکردند. حضور خردسالان و دانش آموزان دوره ابتدائی هم در خور توجه بود. پرسشهای این دسته از بازدید کنندگان جالب بود. خیلی دقیق و پیگیر میپرسیدند. یه دانش آموز کوچولو گفت " آقا پرسش من در مورد هلال نیست. میتونم بپرسم؟ " گفتم بفرمایید. گفت با توجه اینکه هر روز کلی از وزن خورشید کم میشه ، چند روز دیگه خورشید از بین میره؟ گفتم عزیزم نگران نباشه. حداقل تا پنج میلیارد سال دیگه میتونی از دیدن خورشید لذت ببری. با درخواست حضارین ، یه بار دیگه و برای پنجمین بار کلیپ رو پخش کردم. به اونها گفتم دامنه فعالیت در نجوم بسیار گسترده است و به رصد کردن محدود نمیشه.  عکاسی نجومی که تلفیقی از علم و هنر است یکی از این زمینه ها است. نمیدونم مدرس بخش عکاسی مرکز کدوم یکی از دوستان است اما هر کدومشون که باشه باید بدونه دیشب خیلیها علاقمند شدند در کلاس آموزش عکاسی مرکز ثبت نام کنند.

از مردم دعوت کردم بچه هاشون رو در تابستان به مرکز بفرستند تا در دوره های آموزشی شرکت کنند. با تعدادی از والدین اونها هم گفتگوهایی در باره نقش نجوم در پیشرفت علمی بچه ها داشتم. به نظر میرسه در تابستون امسال ، مرکز ایام پر کاری رو در پیش روی داشته باشه. دیروز از ساعت 17 تا حدود 23 در مرکز بودم. خسته و کوفته به منزل برگشتم ؛ اما خیلی خوشحالم که یه بار دیگه فرصت گفتگو با مردم و تبلیغ نجوم برام فراهم شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید