سفر به ابوظبی و شرکت در دومین کنفرانس آیکوپ - بخش نخست

چهار سال قبل در اولین کنفرانس آیکوپ شرک کرده بودم . در کنفرانس اول گزارش 40 رصد مهم هلال در ایران ( که نقض کننده معیار یالوپ بودند ) رو در قالب یک بنر بزرگ ارائه کردم. کلیپ مهر و ماه که تلفیقی از عکسهای هلال ماه و موسیقی اصیل ایرانی بود هم در برنامه ی افتتاحیه کنفرانس به نمایش گذارده شد. وقتی تصمیمم برای شرکت در کنفرانس دوم جدی تر شد ، در صدد براومدم تا حضور موثرتر و پر رنگتری داشته باشم. در این زمینه مشورتهایی با اساتید و همکاران محترم انجام دادم.

 

از آغاز دهه هشتاد شمسی فعالیت ستاد استهلال وارد مرحله ی نوینی شده است. پیگیری دقیق ، منظم و علمی رویدادهای مرتبط با هلال ماه ، آغاز بکار کمیته های علمی و پشتیبانی در ستاد استهلال و نیز ایجاد ستادهای استانی از جمله رویکردهای جدید در این دهه بودند. رهبر معظم انقلاب دارای دو وجهه فقهی و سیاسی هستند. با همکاری متخصصین نجومی در ستاد استهلال ، نظرات کارشناسی در اختیار مرجعیت دینی و رهبری سیاسی قرار گرفت. وجود این عناصر در کنار هم ، کلیدی ترین رمز موفقیت ستاد استهلال در ایران بوده است و این همان چیزی است که اکثر کشورهای اسلامی ( بخصوص کشورهای عربی خاورمیانه ) از آن بی بهره اند. در آن کشورها یا مقامات سیاسی و مذهبی عنایتی به نظر منجمین و کارشناسان ندارند و یا کارشناس خبره ای در زمینه موضوعات نجومی مرتبط با هلال ماه در اختیار ندارند. این مشکل در اولین کنفرانس آیکوپ توسط یکی از سخنرانان مطرح شده بود که تا مثلث مقامات سیاسی و مذهبی و کارشناسان نجوم ایجاد نشود نمیتوان به آینده رویت هلال و تقویم اسلامی امیدوار بود. ما این تجربه را در ایران داشتیم و میتوانستیم آن را بعنوان یک نمونه ی موفق و کارآمد به کشورهای اسلامی ارائه کنیم. به عنوان عضوی از ستاد استهلال ، تصمیم گرفتم تجربه ی ایران در زمینه سازماندهی رویت هلال را در مقاله ای بصورت پوستر به کنفرانس ارائه نمایم.

 

از سوی دیگر حدود 8 ساله که از هلال ماه عکس میگیرم. با اینکه در ابتدای کار فقط قصد مستند کردن گزارشهای رصدم رو داشتم اما آروم آروم با راهنمایی برخی دوستان ( بویژه جناب آقای میثم روشنی ) جنبه های هنری رو هم بکارم اضافه کردم. تعداد عکسهای هنری که از هلال گرفته بودم اونقدر شده بود که بشه با اونها یه نمایشگاه اختصاصی ترتیب داد اما تا بحال انگیزه ای برای اینکار نداشتم. کنفرانس دوم آیکوپ زمینه ی ایجاد این انگیزه رو برام فراهم کرد. دوستان گرامیم آقایان رستمی و نیری تصمیم داشتند مقالات علمی در زمینه خطاهای معیارهای رویت پذیری و روش بهینه برای محاسبه سن هلال به کنفرانس ارائه بدهند. سازماندهی رویت هلال در ایران هم عنوان مقاله ی من بود. حضور استاد ارجمند جناب آقای میر سعید نیز غنیمتی برای گروه ایرانی بود. کسانی که با ایشان به گفتگوی علمی در زمینه ی هلال ماه پرداخته اند به خوبی متوجه شده اند که نزدیک به 20 سال فعالیت مستمر در عرصه ی رویت هلال در کنار دقت نظر و حافظه ی قوی باعث گردیده که ذهن جناب میر سعید همچون گنجینه ای ارزشمند از داده ها و اطلاعات علمی – تحلیلی در مورد هلال ماه باشه. در کنفرانسهای علمی ( بخصوص بین المللی ) در کنار برنامه های رسمی ، گفتگوهای غیر رسمی بسیار حائز اهمیت بوده و حتی در پاره ای موارد حاشیه ای مهمتر از متن میشوند.  جناب میر سعید نقطه قوت گروه ما در این گفتگوها بودند.

حال در کنار این همه ، برگزاری یک نمایشگاه از عکسهای هنری/نجومی در مورد هلال ماه میتونست نشون بده که در ایران به تمامی موضوعات مرتبط با رویت هلال با جدیت و پشتکار فراوان پرداخته میشه. با هدایت و کمک فکری جناب روشنی 41 عکس رو انتخاب و به چاپ رسوندم. بسته بندی این عکسها در سه جعبه چوبی انجام شد. حالا یه محموله ی 60 کیلویی رو باید از اصفهان به تهران و ابوظبی همراه میبردم!

 

کارهای اداری مربوط به سفر در زمان مقرر انجام و هماهنگی با مقامات و مسئولین محترم ذیربط صورت گرفت. همانند کنفرانس اول ، ویزای سفر به امارات رو با ایمیل دریافت کردیم. کنفرانس از صبح یکشنبه 9 خرداد آغاز شده و در شامگاه سه شنبه 11 خرداد به پایان میرسید. برای نصب عکسها باید حداقل یک روز زودتر به ابوظبی میرسیدم. پروازهای هواپیمایی الاتحاد از تهران به ابوظبی در روزهای یکشنبه ، چهارشنبه و جمعه انجام میشد. بدلیل سنگین بودن محموله ی عکسها ، رفتن به ابوظبی از طریق دوبی ، مقرون به صرفه نبود و هزینه های سفر رو افزایش میداد. با توجه به همه موارد ، تصمیم گرفتم روز جمعه 7 خرداد با پرواز مستقیم از تهران به ابوظبی بریم و ظهر روز چهارشنبه 12 خرداد برگردیم.

 

چند روز مونده به سفر ، برنامه ی کنفرانس در سایت آیکوپ منتشر شد. در کمال تعجب دیدم که مقاله ی ارسالی من در فهرست پوسترها نیست. در این برنامه ریزی زمان سخنرانی آقایان رستمی و نیری هم با انتخابات آیکوپ همزمان شده بود. این موضوع باعث میشد مخاطب کمتری در سالن حضور داشته باشه. گفتگویی با دوستان انجام دادم و سپس نامه ای برای آقای عوده ارسال کردم. در این نامه گفتم اگر مشکل همزمانی سخنرانی ایرانیها حل و مقاله ی بنده هم برای ارائه بصورت پوستر انتخاب نشه ، دلیلی برای حضور در کنفرانس نداریم و در مورد سفر به ابوظبی تجدید نظر خواهیم کرد.

چند دقیقه پس از فرستادن این نامه ، آقای عوده پاسخ دادند که مقاله ی بنده برای ارائه پذیرفته شده بود و در برنامه ی منتشر شده به اشتباه از قلم افتاده است. ایشان همچنین متذکر شد که زمان انتخابات آیکوپ را تغییر خواهد داد تا مشکلی برای سخنرانی دوستان ایرانی بوجود نیاید.

 

حالا دیگه مشکلی برای آغاز سفر وجود نداشت. ظهر روز پنجشنبه 6 خرداد به تهران عزیمت کردم تا در بامداد جمعه از فرودگاه بین المللی امام خمینی به ابوظبی بریم.....

/ 0 نظر / 3 بازدید