عزاداری آذری زبانها

مداحیهای ترکی ، دارای سوز و گداز زیادی هستند. ترک زبانان ایران در ایام محرم ، مجالس عزاداری زیادی بر پا میکنند. تفاوت بزرگ مراسم آنان با دیگر مراسم ، سادگی ، خلوص و سوزناک بودن آن است. وقتی به نوحه سرائی مداحان بزرگ آذری زبان گوش میکنم ، با اینکه از نظر درک معانی اشعار ، ارتباط کمی با مجلس برقرار میکنم اما در عوض شور و حال مداح و عزاداران بقدری تاثیر گذار است که جبران عدم درک معنای شعر میکند. فایل صوتی زیر ، با صدای مداح بزرگ آذری جناب آقای علیزاده است. شاید شنیدن این عزاداری شما را هم با من هم عقیده کند که حال و هوای عزاداری ترکها ، چیز دیگری است.....

 

http://www.isfahan.ir/amehrani/weblog/alizade.mp3

 

حجم فایل 3.46 مگا بایت است.

/ 2 نظر / 2 بازدید
فاطمه ندا

سلام به عنوان یک ترک زبان!حرف های شمارو تایید می کنم واقعا عزاداری های همشهری هام یا همزبان هام بسیار تاثیرگذار و دلچسب هست.

علیرضا مهرانی

سلام بر فاطمه ندا بله . این یه واقعیته. امسال شب عاشورا در حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام بودم. دسته ای سینه زنی از ترکها ( زنجان ) در صحن تشریف داشتند و به زیبایی هر چه تمامتر به اهل بیت عرض ادب و احترام میکردند. در داخل حرم هم چند مداح ترک بودند که زبان حال حضرت ابوالفضل را میخوانند. هر چه از سوز و گذاز این اشعار بگویم کم گفته ام. شما هم بهمن ماه به اصفهان تشریف می آورید؟