یادداشت 17 امرداد 1394 - ما را چه میشود

صحنه اول: ظهر پنج شنبه: تقاطع خیابانهای مطهری و شهید بهشتی

با رسیدن ماشینم به خط عابر پیاده ، چراغ راهنمایی قرمز شد. پشت خط توقف کردم. راننده ماشین پشت سری دستش رو گذاشت روی بوق. توی آینه نگاه میکنم. میبینم داره با عصبانیت دستش رو تکون میده و میگه چرا نمیری؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

صحنه دوم: پیش از ظهر جمعه – اتوبان شهید دستجردی (اصفهان به بهارستان)

در لاین سبقت ( که سرعت مجاز در بعضی قسمتهای این اتوبان 100 کیلومتر در ساعت است) یه خودرو داره دنده عقب میاد!!!!!!!!!!!!!!

صحنه سوم: ظهر شنبه – چهارراه تختی

با سبز شدن چراغ از چهارراه رد شدم. کنار خیابون پیرمردی که دست خانمی نابینا رو گرفته ایستاده بود. وقتی ازش عبور کردم در آینه دیدم که اومد تا از عرض خیابون رد بشه. از ماشینها میخواست قدری تامل کنند. اما همه سرعت میگرفتند و سعی میکردند از این دو نفر لایی بکشن!!!!!!!!

صحنه چهارم: ظهر روز شنبه – خیابان استانداری

ماشین اول در لاین سمت راست و در منطقه توقف مطلقا" ممنوع پارک کرده! ماشین دوم کنار ماشین اول دوبله توقف کرده و درب سمت راننده کاملا" بازه!!!!! ماشین سوم داره از کنار ماشین دوم که درب سمت راننده اش بازه ، دنده عقب میاد!!!!!!!!!!!! و وقتی تمام خیابون بسته شده و نمیتونه به دنده عقب رفتنش ادامه بده ، میره جلو و با عصبانیت با نگاهش بهت میگه: این چه طرز رانندگیه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

متاسفانه فرهنگ ترافیکی در شهرمون وضعیت خوبی نداره. نمیدونم چمون شده؟ چرا به هم رحم نمیکنیم؟ چرا فکر میکنیم قانون مال بقیه است؟ چرا به چیزی به نام "حق و حقوق دیگران" اصلا اعتقاد نداریم؟ چرا برای جلو افتادن کارمون حاضریم دیگران رو به هر قیمتی عقب بزنیم؟ چرا ، چرا ، چرا و هزار چرای دیگر....

این شهر افسانه­ای که مردمانش دارای فرهنگ و تمدنی کهن و دیرینه هستند ، شهری که برای حفظ حقوق ملی کشور و هموطنامون ، بیشترین تعداد شهید رو تقدیم اسلام و ایران کرده ، شهری که به حق پایتخت فرهنگی جهان اسلام لقب گرفته ، حیفه که در فرهنگ ترافیک و فرهنگ رعایت حقوق اجتماعی اینقدر ضعیف عمل کنه. مبادا این رویکرد باعث بشه خدای ناکرده نام این شهر خدا و مردمان پاک سرشتش به نکویی برده نشه.

اگه هر کدوم از ما تلاش کنیم خودمون ، اطرافیان و بستگانمون این قوانین رو رعایت کنیم ، امید میره در آینده ای نه چندان دور اوضاع خیلی بهتر از این چیزی بشه که الان هست.

همتی باید کرد...

/ 1 نظر / 41 بازدید
محمد عسکری

سلام جناب مهرانی(مارا چه می شود که 23000 کشته و چیزی حدود دوبرابر این زخمی و مصدوم هرسال تو کشور داریم که اثراتش روی جامعه بعدها مشخص خواهد شد،شاید هرکدوم از این افرادی که دارن به آسونی از دست میرن اگه زنده میموندن یه گره ای از کار این مملکت و مردم باز میکردن ما را چه میشود که تصادفاتی اتفاق می افته که همانندش هیج جای دنیا نمی افته مثل شاخ به شاخ دوتا موتور،مگه عرضه یه موتور سیکلت چقدره یا تصادف عابر توی آزادراه محصور اونم زیر پل عابر پیاده!!!به نظر من نازیدن به فرهنگ دیرینه این سرزمین چیزی از مشلات کم نمیکنه باید هرکسی از خودش شروع کنه)با تشکر