هلال ذیقعده 1430

صبح امروز و با رویت آخرین هلال صبحگاهی ، پرونده ی هلالهای شوال 1430 بسته شد. یکشنبه زمان تولد ماه نو و دوشنبه هنگام رویت هلال ذیقعده ی 1430 است. هلال ذیقعده ، شباهتهایی با هلال رمضان سال جاری دارد. جدائی زاویه ای ، ضخامت بخش میانی و فاز این دو هلال نزدیک به یکدیگر است اما بدلیل اینکه عرض دایرةالبروجی هلال ذیقعده ، جنوبی تر از هلال رمضان است ، ارتفاع آن از افق در لحظه ی غروب خورشید ، حدود 0.84 درجه کمتر بوده و در نتیجه ، مکث آن نسبت به هلال رمضان 1 دقیقه و 28 ثانیه ( در منطقه هلاغره – غرب استان اصفهان ) کمتر است.

 

مقایسه مختصات هلال ذیقعده با رکوردهای معتبر رویت هلال حاکی از آن است که رویت آن با ابزار در منطقه مذکور کار دشواری نیست و میتوان با ابزار معمولی نیز هلال را رویت کرد. البته ذکر این نکته هم لازم است که این پیش بینی ها بدون در نظر گرفتن شرایط جوی و با فرض داشتن رصدگاهی بدون موانع دید در افق غربی و آسمانی صاف و عاری از گرد و غبار ، ابر و رطوبت ، انجام میشود. همچنین فرض بر این داریم که رصدگران دارای تجربه ی کافی برای رصد چنین هلالهایی هستند.

 

نکته ی مهم در مورد این هلال ، لزوم تلاش برای رویت آن با چشم غیر مسلح است. این امکان وجود دارد تا در صورت وجود شرایط بسیار مناسب جوی ، بتوان در ایران هم این هلال را با چشم عادی دید. با عنایت به تجربه بالا و ارزنده ی استاد گرامی جناب آقای مهندس میر سعید و پژوهشهای مهم همکار ارجمند جناب آقای مهندس رستمی ، پیشنهاد میشود برای بررسی خط رویت پذیری هلال ذیقعده با چشم غیر مسلح ، به مقاله ها و اطلاعیه هایی که این بزرگواران ( احتمالا" بزودی ) در سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلالو پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه منتشر می نمایند مراجعه نمایید.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید