معرفی سه اثر تاریخی در نصف جهان

روز گذشته و برای اولین بار ، از چهار اثر تاریخی اصفهان بازدید کردم. این آثار عبارت بودند از کاروانسرای دردشت ، حمام دردشت ، خانه مشروطیت و عصارخانه شاهی. کاروانسرا در حال بازسازی بود و بدلیل وجود مصالح ساختمانی مختلف در محوطه این کاروانسرا ، امکانی برای عکاسی نبود. ورودی اصلی کاروانسرا در بازارچه دردشت قرار داشت. حمام دردشت نیز در کنار همین بازارچه ساخته شده است.

 hp1.jpg

این حمام نسبت به حمام رهنان کوچکتر بوده و فقط تک حمام است ( احتمالا" برای استفاده خانمها و آقایان از این حمام ، بازه های زمانی تعیین میکردند ). بر خلاف حمام رهنان و مطابق با اکثر حمامهای قدیمی ، در حمام دردشت سکوها و نشمینگاهها در طرفین و راهروها در وسط قرار دارد. طراحی این بنا به مراتب ساده تر از حمام رهنان است اما شاید وجه تمایز آن ، نقاشیهای زیبایی باشد که هنوز آثاری از آنها در سقف یکی از سکوها وجود دارد. این حمام دارای بخشهای سردینه ، گرمینه و استخر آب است.

hp2.jpg

 

خانه مشروطیت ، محل زندگی مرحوم آقا نجفی است. این خانه تاریخی در فاصله نزدیکی از بازار قدیم اصفهان و مسجد امام قرار دارد.

 hp3.jpg

در عصر مشروطه ، جلسات مهم سیاسی با حضور سران مشروطه اصفهان در این خانه برگزار شده است. در زیرزمین همین خانه ، مادر ظل السطان ( پسر ناصرالدین شاه قاجار و حکمران اصفهان در عهد قاجار ) ترور شده و به قتل رسیده است. این خانه نسبت به خانه های تاریخی کاشان خیلی ساده تر است. اما دربها و پنجره های منبتکاری شده آن که با شیشه های رنگی تزئین یافته ، جلوه خاصی به آن میدهد.

 

تا قبل از بازدید دیروز ، از عصار خانه شاهی اصفهان فقط یک عکس دیده بودم. اکثر مسافرینی که به اصفهان می آیند ، بیشتر از پلهای تاریخی و میدان نقش جهان بازدید میکنند. بجز سی و سه پل و پل خواجو ، سایر پلهای تاریخی و آثار واقع در میدان نقش جهان ، خیلی رنگ و بوی تاریخی ندارند. کسانی که از مسجد جامع اصفهان بازدید کرده باشند با من موافقند که وقتی در آن مسجد قدیم میزنیم ، احساس میکنیم در حال یک سفر زمانی به گذشته ی بسیار دور هستیم. این حس و حال در مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله و کلا" در میدان نقش جهان به دست نمی آید. اما عصارخانه دقیقا" همین احساس سفر در زمان را بوجود می آورد.

 hp4.jpg

فضای عصارخانه کوچک است اما گذشت زمان را در گوشه گوشه ی آن میتوان لمس کرد.....

/ 0 نظر / 3 بازدید