تغییر در ساختار و مدیریت مرکز آموزش نجوم ادیب

در تابستان سال 1374 هسته ی اولیه مرکز آموزش نجوم ادیب شکل گرفته و این مرکز خیلی زود کار خود را در محل خانه جوان اصفهان آغاز کرد. بهره مندی از مشاوره ی استاد گرانمایه نجوم اصفهان و ایران جناب آقای دکتر احمد کیاست پور و نیز حضور کارشناسان و مختصصان پر تلاش و خوش ذوق فیزیک در این مرکز باعث شد تا در اندک زمانی ، آوازه ی آن مرزهای شهر و استان اصفهان را در نوردیده و شهرتی ملی پیدا کند. دامنه فعالیتهای مرکز ، با افزایش امکانات و حمایتهای شهرداری اصفهان ، از محدوده ی جغرافیایی ایران هم فراتر رفته و با ایجاد ارتباطات بین المللی ، زمینه ی رشد و تعالی هر چه بیشتر اعضای مرکز آموزش نجوم ادیب را در نجوم غیر حرفه ای  فراهم نمود. اجرای پروژه های رصدی مشترک با گروههای خارجی ، حمایت و همکاری در برنامه بین المللی کسوف 78 ، شرکت در همایش بین المللی بارشهای شهابی در کشور اردن ، برگزاری همایش گروههای نجوم غیر حرفه ای ایران در اصفهان با حضور متخصصین خارجی ( تابستان 79 ) ، شرکت در تور نجومی ایالات متحده امریکا و مبادله تجربیات با گروههای متعدد نجومی در آسیا و اروپا و امریکا ، بخشی از فعالیتهای فرا منطقه ای مرکز ادیب بود. نکته ی افتخار آمیز دیگر برای مرکز ادیب ، بوجود آمدن گروههای نجومی جدید ، از درون مرکز ادیب بود. متولیان مرکز ، این دستاورد را نه یک انشقاق ، بلکه یک فرصت برای ایجاد رقابت بیشتر و رشد و شکوفایی فزونتر در نجوم غیر حرفه ای ارزیابی کرده و از آن استقبال کردند.

 

طولانی شدن دوره ی مدیریت بنده در مرکز ادیب از یکسو و ایجاد تغییراتی در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان از سوی دیگر ، شرایطی را بوجود آورد که لازم بود برای حفظ روند رو به رشد مرکز ، تغییراتی در سطح مدیریتی آن روی دهد. اینکار در سال 1380 انجام شد و با کنار رفتن بنده از سمت مدیریت ، سکان اداره ی مرکز به دوست گرامیم جناب آقای سید رضا منجمی سپرده شد. من بخوبی به این نکته واقف بودم که در بدو تشکیل مرکز ادیب ، هیچ نمونه ی همسانی برای این مرکز در سطح کشور وجود نداشت و به همین دلیل ، هر گونه فعالیت نوین که توسط مرکز اجراء می شد ، بازتابی وسیع و گسترده داشت. اما به مرور زمان و با راه اندازی مراکز مشابه در جای جای ایران عزیز ، حفظ جایگاه مرکز ادیب در عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور ، دیگر کار ساده ای نبود. این موضوع بخصوص زمانی پیچیده تر و مشکل تر شد که اولا" در آن مقطع ، حمایتهای سازمان از مرکز رو به کاهش گذاشت و ثانیا" اعضای مرکز ، بحق ، خواستار افزایش فعالیتهای مرکز و اجرای برنامه های جدید در آن بودند. مجموعه ی این عوامل باعث شد تا جناب آقای منجمی در طول دوران مدیریت خود در مرکز ادیب ، بعضا" دچار چالشهای جدی شوند و از همه طرف ( اعضا ، سازمان و گروههای همکار در سطح ملی ) تحت فشار قرار بگیرند. اما به هر حال ، با همت ایشان ، تلاش اعضای فداکار و کوشش کادر مرکز ، چراغ مرکز روشن ماند و علیرغم برخی محدودیتها ، مرکز توانست در این دوران نیز کارنامه قابل قبولی داشته و در برخی زمینه ها روند رو به رشد خود را تداوم بخشد.

 

بروز برخی اختلاف سلیقه ها در سال 1386 ، ذهن تمامی علاقمندان به مرکز ادیب را متوجه این مهم کرد که این مرکز پر افتخار ، علیرغم گذشت بیش از 12 سال از زمان تاسیسش ، هنوز فاقد اساسنامه است. فقدان اساسنامه ( بعنوان منشوری برای تعیین مبانی و اهداف فعالیت و نحوه تعامل و گفتگوی مرکز با مخاطبینش ) اصلی ترین عامل ایجاد اختلاف سلیقه ها بود. این اختلاف نظرها ( که در پاره ای موارد از حد متعارف خارج شد و به رو در رویی دوستان انجامید ) از یک منظر تلخ و ناخوشایند بود اما از منظری دیگر ، همین اختلافات باعث شد تا همه ی طرفین ماجرا ، در لزوم تدوین اساسنامه ، یک صدا گردند. اساسنامه ی مرکز در ماههای پایانی سال 86 توسط آقایان دکتر کیاست پور ، دکتر عبداللهی ، سید رضا منجمی ، عمران مرادی ( از اعضای فعال مرکز ) و اینجانب تدوین شده و در بهار سال 1387 به تصویب معاون محترم فرهنگی اجتماعی شهردار اصفهان رسید.

 

در ساختار جدید اداره ی مرکز  ، تصمیم گرفته شد تا از خرد جمعی استفاده ی بیش از پیش گردد بنابراین بلافاصله پس از تصویب اساسنامه ، هیات امنا و کمیته ی علمی مرکز نیز شکل گرفت. در ترکیب هیات امنا ، یکی از اعضای مرکز ( که با رای مستقیم سایر اعضا انتخاب میشود ) حضور دارد. همچنین در جمع کمیته علمی نیز ، یکی از اعضای فعال مرکز ، دارای حق رای و نظر است. مشارکت دادن اعضای مرکز در اداره ی آن ، به این دو عضو محدود نشده و با تشکیل جلسات اعضای قدر یک ، دامنه ی این مشارکت گسترده تر شد و این رویکرد کماکان ادامه خواهد یافت تا بجایی برسیم که هر صاحب نظری ، مطمئن باشد که ارکان مرکز با گوش جان شنونده ی هر انتقاد سازنده ، پیشنهاد مفید و برنامه ی جدید ( در راستای اهداف مندرج در اساسنامه مرکز ) هستند.

 

بیش از 7 سال است که جناب آقای منجمی عهده دار اداره ی مرکز بوده اند. اخیر" دوستان در جریان استعفای ایشان قرار گرفته اند ( بنده هم از طریق وبلاگ آقای منجمی متوجه این موضوع شدم ). شاید این داستان میتوانست صورت مناسبتری داشته باشد اما به هر تقدیر آنچه روی داد باعث نمی شود که ، چیزی از ارزش خدمات جناب آقای منجمی کم شود. اظهار نظر در مورد رفتار و کردار انسانها نمیتواند حالت صفر و یک داشته باشد و بگوییم  "خوب خوب  و یا بد بد ". در مورد همه باید نسبی قضاوت کرد. ممکن است از دوره ی مدیریت بنده در مرکز ادیب ، نکات مثبتی گفته شود اما قطعا" در کنار این نکات مثبت ، نقاط ضعف و نکات منفی نیز وجود داشته است ( که خود بنده کاملا" به آن واقف هستم ). در مورد آقای منجمی هم همین وضعیت حاکم است ؛ و در مورد جانشینان ایشان نیز. شاید کاملترین جمله در این رابطه را سرکار خانم هاجر احمد زاده ، در قالب درج پیامی در وبلاگ آقای منجمی مطرح کرده اند ، آنجا که میگویند :

 

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

 

لازم است به عنوان یک دوست و یک عضو مرکز ادیب ، به آقای منجمی خسته نباشید بگویم و برای تمامی زحماتی که در این مدت برای اعتلای مرکز کشیده اند صمیمانه از ایشان تشکر کنم. بنا به هماهنگی بعمل آمده با معاون محترم فرهنگی اجتماعی شهردار محترم اصفهان ، بزودی سکان اداره ی مرکز ، بدست یکی از اعضای فعال آن جناب آقای مهدی اسحاقی سپرده خواهد شد. اگر مشکل خاصی پیش نیاید ، مراسم تودیع جناب آقای منجمی و معارفه جناب آقای اسحاقی در روز پنج شنبه 26/10/87 برگزار خواهد شد.

 

قطعا" همکاران نجومی ما در سرتاسر کشور و دوستان اصفهانی که تعلق خاطری به مرکز ادیب دارند ، دست در دست یکدیگر ، کمک خواهند نمود تا مرکز ادیب با ساختار جدید و با هدایت جناب آقای اسحاقی ، همچنان در مسیر رشد و توسعه گام بردارد ، انشاءالله

/ 5 نظر / 5 بازدید
منجمی

سلام قضاوت در مورد موفقیتها, توانمندیها,تهدیدها وضعف ها و بازخوانی بعضی روایتها را به دیگران- و یا فرصت دیگری- وامی گذارم.......از خدا می خواهم که حداقل در مورد من دامنه های کردار( یا کردارهای) نا پسندم, گریبان گیر هیچکس دیگری نشود. در ضمن از اظهار توجه و لطفتون تشکر می کنم.

مهدي رحيمي

با سلام خدمت همه ي دوستان از اينكه خبر استعفاي آقاي منجمي را شنيدم بسيار ناراحت شدم . البته قبلا موضوع را در وبلاگشان خوانده بودم اما باور نمي كردم اينقدر جدي باشه . نزديك به يك دهه از آشنايي اينجانب با آقاي منجمي مي گذرد خيلي ها چون در موضع مديريت نيستند خيلي از مشكلات را نميدانند و فقط دوست دارند توقعاتشان از سوي مديريت مربوطه به اجرا درآيد خيلي از انتقاداتي هم كه به آقاي منجمي مي شد از اين باب بوده است. به عنوان عضو كوچكي از مركز نجوم اديب از زحمات و همكاريهاي بسيار خوب آقاي منجمي و دلسوزيهايشان كمال تشكر و قدرداني را دارم . رجاء واثق دارم كه از تجارب ارزندشان در اين خصوص استفاده كافي و وافي را خواهم برد . مطمئناً اعضاي محترم مركز نجوم كما في السابق با وحدت خاص خود به فعاليت هاي علمي خود ادامه خواهند داد البته به قول استاد گرانقدرم آقاي مهراني (كه خيلي از ماها طفيلي ايشان هستيم ) در هيچ مديريتي نميتوان به طور مطلق گفت كه خوب انجام شده بهر حال در هر كاري نقاط قوت و ضعف وجود دارد بهتر است نيمه ي پر ليوان را ببينيم و به خدمات علمي و ايجاد فضاي نجومي كه مركز نجوم اديب در سطح استان و حتي كشور انجام داده نگا

مهدي رحيمي

ادامه ... نگاه كنيم گر چه مدتي است در قالب انجمن نجوم ديگري فعاليت مي كنم اما در هر حال خودم را وامدار مركز نجوم اديب و زحمات مديران معزز آن و دوستان آسمانيم در آن مركز مي دانم و هميشه به عضويتم در آن مركز افتخار مي كنم . مع الوصف در اين مجمل از زحمات بي وقفه ي آقاي منجمي و هدايتهاي پدرگونه ي جناب آقاي مهراني كمال تشكر و قدرداني را مي نمايم .

آرش زمانپور

عضویت من در مرکز مقارن بود سالهای آخر ریاست جناب مهرانی و شروع ریاست جناب منجمی، در این 9 سالی که عضو مرکز بودم واقعا از این که یکی از اعضای مرکز نجوم ادیب هستم به غایت لذت بردم چون واقعا به من اجازه داده شد در زمینه ای که علاقه داشتم فعالیت و تحقیق کنم. در دوره ای که یک برنامه رصدی سالیانه رو با کمک دوستان و اعضای گروه خورشید اجرا کردم، تمامی تجهیزاتی رو که نیاز داشتیم در اختیار ما قرار دادن و موفقیت ما در تحقیقات مدیون همکاری خوب مسئولین مرکز و مدیر مرکز جناب منجمی بود. امیدوارم جناب منجمی هر کجا هستند و در هر سمتی که فعالیت می کنند موفق باشند. به جناب اسحاقی به جهت انتخاب شدن برای مدیریت مرکز نجوم که نشان دهنده شایستگی ایشون هست تبریک عرض میکنم و امیدوارم که مرکزدوران شکوفائی خودش رو با هدایت ایشون بار دیگه تجربه کنه.

علیرضا بوژمهرانی

سلام جناب منجمی بهترین قاضی برای چنین قضاوتی ، وجدان خودمون و وجدان عمومی مردم است که هر دو هیچگاه اشتباه نمیکنند ( البته ممکن است به آن بی توجه باشیم ). برای دعایی هم که کرده اید آمین میگویم ، هم برای خودم و هم برای شما موفق باشید