ستاد استهلال و رصد هلال شوال 1432

 

صبح روز دوشنبه 7 شهریور برای انجام دادن برخی هماهنگیها به ستاد استهلال رفتم. با توجه به شرایط جوی خاصی که بر کشور حاکم بود پیشنهاد داده بودم تا پرواز هوایی مد نظر باشه تا در صورت نیاز از این راه هم برای رویت هلال استفاده کنیم. مسیر پرواز رو قبلا" تعیین کرده بودم. دوشنبه دوباره کنترلهای لازم رو در این رابطه انجام دادم. با تعدادی از ستادهای استانی هم تلفنی صحبت کردم و از برنامه های اونها مطلع شدم. تا بعد از ظهر در ستاد موندم و بعد برای استراحت به منزل مادرم رفتم.

صبح روز سه شنبه مجددا" به ستاد برگشتم. دوست گرامیم جناب آقای میر عزآبادی هم به تهران اومده بود تا در صورت انجام پرواز هوایی یکی از رصدگران پروازی باشه. دو دستگاه دوربین دوچشمی هم از قبل به ستاد آورده بودند. در همون ساعات اولیه ی طلوع ماه ، حسین آقا تلاش کرد تا هلال رو در روز ببینه اما موفق نشد. شرایط جوی خیلی عالی بود اما پیش بینی میشد با نزدیک شدن به بعد از ظهر و غروب بر تراکم غبار و ابر افزوده بشه. همچنان در انتظار وضعیت پرواز هوایی بودیم و برای همین نتونستیم در آخرین نماز ماه رمضان که به امامت حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی برگزار میشد شرکت کنیم. بلاخره هماهنگی پرواز نهایی شد. قرار گذاشتیم ساعت 17 در فرودگاه مهرآباد باشیم.

خوشبختانه خیلی زود گزارشهای رویت هلال رو دریافت کردیم. از شهرهای مختلف گزارش رویت در روز بدستمون میرسید. اولین گزارش مربوط به رصدخانه ی نیاسر کاشان بود اما متاسفانه باخبر شدیم برخی افراد حاضر در این رصدخانه ، بعد از رویت هلال ، پیامکی رو منتشر کردند که اعلام میکرد بدلیل رویت شدن هلال در پیش از ظهر ، سه شنبه عید فطر است!!!! متاسفانه برخی از دوستان ما کم ظرفیت و ناآگاه هستند و جایگاه خودشون رو با مراجع اشتباه گرفتند. اونها اینقدر درک نداشتند که اولا" هیچ یک از مراجع حاضر رویت هلال با ابزار در پیش از ظهر رو برای اعلام عید در همان روز حجت نمیدونند و ثانیا" اعلام اینکه چه روزی عید فطر خواهد بود یک موضوع فقهی است و نه نجومی. بارها تاکید کردم که ما فقط رصدگر هلال هستیم و بس. اینکه چه روزی عید هست یا نیست به ما ارتباطی نداره. دخالت کردن در موضوعی که نه در موردش تخصص داریم و نه وظیفه ی ماست ، چیزی جز زیان برای ما و آشفته کردن جو جامعه در بر نخواهد داشت.

با رویت شدن هلال شوال در شهر تهران توسط مهندس میر سعید ، به ریاست محترم ستاد اعلام کردم که به نظر میرسه دیگه نیازی به پرواز هوایی نباشه و گزارشهای واصله به اندازه کافی زیاد هست. پرواز رو لغو کردیم. مهندس رستمی هم به ستاد تشریف آوردند. تلفنها یکی بعد از دیگری بصدا درمی اومد و گزارشهای متعدد از رویت دریافت میشد. بعد از ظهر یه بار دیگه تلاش کردیم هلال رو در خود ستاد رویت کنیم اما موفق نشدیم.اینکار رو به نزدیکیهای غروب محول کردیم.  من رصد در روز رو انجام ندادم. علاقه ای به این روش ندارم  ( چون برای چشمم که کمی ضعیف شده میتونه خطرات جدی در پی داشته باشه ). اون روز هم سعی کردم چشمام رو خسته نکنم تا موقع غروب بتونم بهتر کار کنم. کمی قبل از غروب به روی بام یکی از ساختمانهای بیت رفتیم. مهندس رستمی با دوربین تئودولیت سمت هلال رو مشخص میکردند و بنده و آقای میر عز آبادی هم با دوربین 20 در 80 رصد میکردیم. در ساعت 19:25 موفق شد هلال ماه رو در بین غبار تشخیص بدم. ضخامت زیاد مرکز هلال کاملا" مشخص و نمایان بود اما لبه های بالا و پایین دیده نمیشد. پس از اینکه اعلام رویت کردم جناب موحد نژاد تلاش کردند از پشت دوربین من هلال رو ببینند اما موفق نشدند. شاید این موضوع بخاطر تفاوت دید ما دو نفر بود. من چشمیها رو برای چشم خودم تنظیم کرده بودم ( چشمانم قدری ضعیفتر از چشمهای عادی شده است ). دوباره پشت دوربین رفتم و دقایقی بعد برای بار دوم هلال رو دیدم اما سختتر از دفعه ی قبل. هلال در غبار غلیظتری فرو رفته بود و لحظاتی بعد از دیدم پنهان شد.

مهندس میر سعید هم به ستاد تشریف آوردند. گزارشها کماکان میرسید و هر چهار نفر با سرعت در حال صحبت با رصدگران و یادداشت گزارشها بودیم. چندین گروه هم عکس هلال رو از طریق ایمیل برای ما فرستاده بودند. مهمترین گزارش در ساعات اولیه پس از غروب بدست ما رسید ؛ 13 گروه در استان خراسان رضوی ( از جمله جناب مهندس محمد مهدی مطیعی و همراهانشان ) موفق شده بودند در یک شرایط بسیار استثنائی جوی ، هلال شوال رو با چشم غیر مسلح رویت کنند. این مجموعه گزارشها به همراه گزارشهای دیگه ای که از رویت هلال با چشم غیر مسلح در نقاط مختلف کشور بدست اومده بود رو دسته بندی و خلاصه کردیم. گزارش نهایی توسط ریاست محترم ستاد استهلال به محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم شد و لحظاتی بعد مژده ی اعلام عید فطر رو دریافت کردیم. تمامی حاضران در ستاد خوشحال و خندان به هم تبریک میگفتند. در اولین بخش خبری بعد از افطار ، خبر رویت هلال و اعلام عید فطر به اطلاع مردم شریف ایران رسید. بحمدالله نتیجه ی کار رصدگران گرامی و پر تلاش ، شیرینی عید رو برای مردم دوچندان کرد و مردم خیلی زود خبر عید رو دریافت کردند.

دیر وقت به خونه برگشتم ؛ خسته و کوفته. نماز عید رو مثل سال قبل در محله ی خودمون خوندم. فرازهای قنوت این نماز اشکم رو سرازیر کرده بود....

ادامه دارد

/ 1 نظر / 3 بازدید
رضا

با سلام بنده اول ماه مبارک رمضان برای اطمینان از خبر رویت روز یکشنبه - شب هنگام با دوست خوبمان مسئول رصدخانه کاشان تلفنی حدود یک ساعت صحبت کردم و خواهش کردم برای کار رصدیشان گزارش مفصلی در مورد شرایط جوی و رصدی منتشر کنند که خوشبختانه مجاب شدند و گزارش های خوبشان رو برای ماه رمضان و شوال در سایت رصدخانه و سایت هلال ماه دیدیم . با توجه به شهادت این دوستان در رویت روز یکشنبه 9 امرداد و اجازه ای که مراجع تقلید در رساله های توضیح المسائل به ما دادن ( شهادت 2 فرد عادل در اثبات شدن اول ماه) بنده ماه رمضان رو طبق تقویم شروع کردم. رویت هلال شوال هم با توجه به مشخصاتی که داشت در ساعات قبل از ظهر و تجربه دوستان خوبمان در رصدخانه کاشان پر واضح بود و به دوستان گفتم که دیدن هلال ماه قبل از ظهر طبق نظر مراجع برای اعلام عید فطر چیزی رو عوض نمیکنه و همانند بعد از ظهر خواهد بود. بنده با شما کاملا موافقم ما رصدگران مکلف به تکلیفیم و کاری به نتیجه نداریم(اعلام اول یا آخر ماه) و این امر در حوضه اختیارات ما نیست فقط تا جایی که مراجع تقلید به ما اجازه دادن مجاز به تصمیم گیری در مورد خودمان هستیم. با تشکر