یادداشت 8 دی 89

وقتی در این باره صحبت از محموله ی بزرگ میشه منظور چند کامیون ، تریلی و یا کشتی نیست! محموله های معمولی چیزی در حد 2 تا 5 کارتن متوسط است و وقتی تعداد کارتنها از این بیشتر شد ، بار بزرگ تلقی میشه. محموله ی دوشنبه احتمالا" بیش از 30 کارتن بوده که از آسیای جنوب شرقی به کشور وارد شد. وارد کننده ، آکواریم کلارکی اصفهان بود. به نظرم ریسک زیادی کرده بود که این همه بار رو یه کله و با 19 ساعت پرواز به اصفهان آورد. در چنین مسافرت طولانی ، تلفات محموله خیلی زیاد میشه.

 

علاقمندان به نگهداری آکواریم آب شور از غروب روز دوشنبه تا پاسی از شب توی این مغازه جمع بودند. من هم به همراه فرزندم و یکی از دوستان اونجا بودیم و ضمن کمک به باز کردن کارتنها و بسته ها ، ریفهای مورد نیاز خودمون رو گلچین میکردم. اگه موقع باز کردن بار اونجا باشی این شانس رو پیدا میکنی که جنس مورد نیاز رو از بهترین نوعش ( کیفیت ، اندازه و رنگ ) که توی محموله هست به دست بیاری و الا ته مونده ی بار گیرت میاد.

 

اولش تصمیمی برای خرید جدید نداشتم و فقط یکی دو ماهی کوچولو میخواستم. اما با باز شدن تدریجی کارتنهای ریف و دقیقا" در آخرین کارتن یه مرجان الگانس بسیار زیبا دیدم که نشد ازش بگذرم! یه مرجان دیگه هم به نام آمبرلا بود که برای خریدش دو دل شدم اما تردید رو کنار گذاشتم و از خیرش گذشتم ( شاید بعدا" تهیه اش کنم ). دنبال یه شقایق سفید ( سفید یخچالی!) هم بودم ولی توی این محموله وجود نداشت.

در بین ماهیها ، انواع مختلفی وجود داشت که متاسفانه بدلیل طول مدت سفر ، تلفات زیادی داده بودند. جالب بود که یکی از زیباترین ماهیهای این مجموعه ، ارزونترین اونها هم بود. تا بحال فکر میکردم ماهی دمسل فقط به رنگ آبی و زرد است ( بدنه آبی لاجوردی و دم زرد رنگ ). اما دوشنبه مدلهای دیگری از این ماهی رو هم دیدم که دو نمونه از اونها رو خریدم. یکی راه راه کرم و سبز یشمی کم رنگ با یه خال سیاه بزرگ  و دیگری به رنگ کرم با باله های بالایی زرد و باله های زیرین آبی آسمانی و آبی کبود. این دومی همون ماهی بسیار زیبای این محموله بود که بدیل ارزون بودنش خیلی زود تموم شد.

 

کمی بیش از 2 ماهه که آکواریم رو راه انداختم. موقع خرید دوشنبه شب ، بعضی مشتریها از آکواریمهاشون میگفتند ؛ حجمهای 700 ، 1000 و 2000 لیتری!!! حالا ما با یه آکواریم 240 لیتری کجای این ماجرا هستیم؟! یه نکته ی جالب هم بود. بعضی از این مشتریها اونقدر پولدار بودند که هر چی دم دستشون می اومد میخریدند و تعجب انگیز اینکه بخاطر نداشتن تجربه ، دقت لازم رو هم در خرید نداشتند و فقط جمع میکردند و میبردند. اما خریدهای بنده و دوستم خیلی با وسواس و دقت انجام میشه. کم خرید میکنیم اما درست و اساسی.

مرجان الگانسی که خریدم کیفیت بسیار بالایی داره. با اینکه بدنه ی سنگیش به زحمت به 10 سانتی متر میرسه اما به محض قرار گرفتن در آکواریم منزل ( که کیفیت آب بالایی داره ) بدنش رو باز و پهن کرد. عکسش رو در روزهای آتی توی وبلاگ قرار میدم.

 

کوهنوردی سه شنبه از نوع استقامتی بود. حدود 8 کیلومتر کوهپیمایی کردیم که در برخی قسمتها شیب بسیار تندی رو گذروندیم. نفسمون درست و حسابی حال اومد. احتمالا" در بهمن ماه صعودی دوباره به قله کرکس خواهیم داشت. باید برای اون برنامه هم آمادگی جسمی بدست بیارم و هم کمی لباس و تجهیزات ویژه ی زمستانی تهیه کنم.

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
هموطن

با عرض سلام، انشاالله که حالتون خوب شده باشد (البته در مورد اون کسالت هم الخیرفیما وقع). آیا ماهیها و سایر موجوداتی که خریداری میکنید قبل از ورودشان به آکواریوم قرنطین هم میشوند؟ پیوسته شاد و پیروز باشید، هموطن

رستمی

مردی‌ که‌ اهل‌ خیمه‌ را سیراب‌ می‌خواست‌ خود را ز تاب‌ تشنگی‌، بی‌تاب‌ می‌خواست‌ آمد سراغ‌ شط‌ و لیکن‌ تشنه‌ برگشت‌ مردی‌ که‌ حتی‌ خصم‌ را سیراب‌ می‌خواست‌ با مشک‌ خالی‌ امتحان‌ِ دجله‌ می‌کرد دریا تماشا کن‌ که‌ از شط‌ آب‌ می‌خواست‌ دشمن‌ از او می‌خواست‌ تا تسلیم‌ گردد بیعت‌ ز دریای‌ شرف‌، مرداب‌ می‌خواست‌ در قحط‌ آب‌، از دست‌ خود هم‌ دست‌ می‌شست‌ مردی‌ که‌ باغ‌ عشق‌ را شاداب‌ می‌خواست‌ دیشب‌ که‌ شوری‌ در دلم‌ افکنده‌ بودند طبعم‌ به‌ سوگ‌ عشق‌، شعرِ ناب‌ می‌خواست‌

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی خوشحال شدم از اینگه سلامتی تون رو بدست آوردید. تعجب میکنم چرا پرواز این بارها 19 ساعت شده، پرواز مستقیم کمتر از 8 ساعت هست و اگر ترانزیت باشه حدود 11 ساعت. منتظر عکس های جدید هستم. با احترام زمانپور

حسین گلپایگانی

سلام آقای بوژمهرانی آدرس اون ماهی فروش که شما اونجا ماهی تهیه میکنید کجاست ؟