جمعه این هفته یه رصد مهم هلال ماه رو باید انجام بدم. خیلی از رصدگران هلال ایران هم ، مثل من دارن خودشون رو برای این رصد آماده میکنند. پنچشنبه ای که گذشت برای شناسائی رصدگاه به منطقه فریدن و رصدگاه شاه بابا درک رفتم. در این منطقه زیبا ( که در غرب استان اصفهان واقع شده ) تعداد قابل توجهی رصدگاه مناسب برای رصد هلال ماه وجود داره ؛ بصورتیکه میشه این منطقه رو در تمامی ایام سال برای رصد هلالهای شامگاهی انتخاب کرد. در بررسی اولیه باید به چند نکته توجه میکردم :

-         محل غروب خورشید

-         زمان غروب خورشید

-         وضعیت ارتفاع موانع افق در سمت راست محل غروب خورشید

با اینکه از اصفهان یه مقدار دیر راه افتادم ، اما در طول مسیر توقفی نداشتم و در نتیجه زمانی به محل مورد نظر رسیدم که لبه پائین خورشید روی افق قرار گرفته بود. ساعت 19:15 دقیقه بود و خورشید هنوز به اندازه ی قطر خودش ( نیم درجه ) بالای افق بود. طبق محاسبات غروب خورشید در اون نقطه باید در ساعت 19:17 روی میداد ، پس میشد نتیجه گرفت که ارتفاع موانع در محل غروب خورشید حدود صفر درجه بود. در سمت راست محل غروب خورشید هم ارتفاع موانع تغییری نمیکرد. نتیجه کلی این میشه که این محل از نظر وضعیت موانع افق برای رصد روز جمعه بسیار مناسبه. دوقله مثلثی کوچک در محلی که باید هلال ماه رویت بشه وجود داشت که کار رو برای علامت گذاری افق راحت میکنه. روشی که برای جستجوی هلال بکار میبرم همون روش دقیق و ساده ای است که تاکنون رصدهای مهمی رو با اون انجام دادم :

جستجوی هلال بر اساس اختلاف سمت محل هلال با محل غروب خورشید

تصمیم دارم با دوربین 15x80 به شکار این هلال برم ، برای همین ، رصد رو باید حدود 20 دقیقه پس از غروب خورشید شروع کنم. از این زمان تا زمان غروب ماه حدود 23 دقیقه وقت باقی مونده که با حذف زمانهای غیر قابل استفاده ، یه چیزی در حد 15 دقیقه فرصت برام باقی خواهد موند. در طول این مدت ارتفاع هلال از 3.4 درجه به 1 درجه میرسه. در این رصد برای اولین بار یه دوربین دیجیتال جدید رو آزمایش میکنم ؛ دوربینی با زوم اپتیک 15 برابر ، زوم هوشمند 25.5 برابر و CCD با 8.1 مگا پیکسل ظرفیت مفید.

اگر وضعیت هوا در جمعه آینده مثل جمعه این هفته باشه ، شانس رویت شدن هلال خیلی زیاد میشه ( البته برای من ؛ بقیه همکارام چون از ابزار قویتری استفاده میکنند شرایط بهتری دارند ). غروب پنجشنبه 24 خرداد ، باز به این محل خواهم رفت تا آخرین اندازه گیریها رو انجام بدم. انجام اینکارهای مقدماتی باعث میشه تا در روز رصد اصلی ، بتونم به نحو مناسب و مفیدی از اون 15 دقیقه طلائی استفاده کنم.

/ 0 نظر / 21 بازدید