کوتاه از مناظره ی رضایی و احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد با زیرکی و تیزهوشی خاص خود ( که در جهت صحیح از آن بهره نمیگیرند ) سخنان خود را خیلی کوتاه و بریده بیان کرد و طرح پرسشهای مکرر و تکراری ( که با لحن و تن صدای یژه ای بیان میشد ) آقای رضایی را به پاسخ گفتنهای مکرر و طولانی وادار کرد. این سیاست مناظره ای از طرف احمدی نژاد باعث شد ، وقت طلائی 12 دقیقه ای رضایی برای اتمام مناظره و جمع بندی ، به 4 دقیقه کاهش یابد.

 

از آنجا که گروهی از اخراجیهای دولت نهم در ستاد آقای رضایی حضور دارند ، آقای احمدی نژاد سعی داشت طوری حرف بزند که هم از رضایی انتقاد کرده باشد و هم او را به واکنش تند وادار نکند.

 

علیرغم مجادله ی فنی دو طرف مناظره در مسائل اقتصادی ، آقای رضایی با تاکید به عدد سازی در آمارها و نیز با نمایش آماری که نام آن را " آمار فلاکت " نامید ، معادله ی قدرت در این مناظره ی فنی را به سود خود تغییر داد.

 

آقای احمدی نژاد سعی کرد با ارائه ی عدد و رقمهایی که شفاها" بیان میکرد (  و دیگر نمودارهای رنگی که رضایی از آن به عنوان کشیدن مار یاد کرد ، نشان نداد ) بگوید که اقتصاد کشور هیچ مشکلی ندارد اما آقای رضایی ( با خنده و با یادآوری این نکته که بدلیل ارتباط قوی که با بدنه ی مدیریت کشور دارد کاملا" از اوضاع اقتصادی آگاه است ) بیان داشت که شما با پاک کردن صورت مساله نمیتوانید به حل آن بپردازید.

 

آقای رضایی به تغییر شاخص بیکاری در دولت نهم اشاره کرد. تا قبل از دولت نهم ، شاغل به کسی گفته میشد که در هفته حداقل 2 روز کار کند اما در دولت نهم شاغل به کسی گفته میشود که در هفته حداقل 2 ساعت کار کند. رضایی با بیان این نکته ، کاهش نرخ بیکاری را صوری اعلام کرد و وقتی با پاسخ منفی احمدی نژاد روبرو شد رو به دوربین کرد و گفت ای مردم ؛ شما خودتان قضاوت کنید. در هر خانواده ی شما چند بیکار وجود دار؟

 

دو توپوق آقای احمدی نژاد ، خیلی جالب بود. در یک مورد ایشان گفت " تسهیلات بانکی مثل رگ در خون است ". این فقط یک اشتباه لپی بود اما توپوق قبلی ، فقط یک اشتباه نبود و پیامهای زیادی دارد. احمدی نژاد در بخشی از مناظره ، آقای رضایی را با عنوان " آقای موسوی " خطاب کرد! گویا نام و حرف آقای موسوی در این روزها آنقدر ذهن رئیس جمهور را بخود مشغول کرده که همه را موسوی میبینند! البته احمدی نژاد سعی کرد با گفتن این نکته که " محسن رضایی رو اگه سریع بگیم شبیه موسوی میشه !!" و " بلاخره آقای رضایی یه نسبتی با سیادت دارند ( مادر آقای رضایی سید هستند )!!"  سعی کرد یه جوری این موضوع را جمع کند ، که البته خرابتر شد.

 

آقای احمدی نژاد که برای دو کاندید قبلی پرونده هایی رو آماده کرده بود ، در مناظره با رضایی ، در آخر مناظره و پس از اینکه وقت طلایی رضایی رو به 4 دقیقه کاهش داد ، به سخنرانی رضایی در مورد حمله امریکا به ایران اشاره در این مورد سوال کرد. رضایی باید در این 4 دقیقه هم پاسخ میداد و هم جمع بندی کلی رو مطرح میکرد. آقای رضایی هم با تیز هوشی در دو سه کلمه گفت مشکل بزرگ احمدی نژاد اینه که خودش رو در تمام زمینه ها صاحب نظر میدونه و اگر ایشون بخواد دوباره رئیس جمهور بشه باید یه تجدید نظر جدی در مورد رفتار و اعمالش داشته باشه. این حرف ، کلیدی ترین حمله ی رضایی به نوع رفتار احمدی نژاد در این مناظره ها بود.

/ 2 نظر / 3 بازدید
رحمتی

اعلام حمایت 162 استاد دانشگاه صنعتی اصفهان از مهندس موسوی http://dc144.4shared.com/img/110742663/866660b0/2_online.pdf http://dc144.4shared.com/img/110742593/3b8c226/1_online.pdf

سعید

احمدی نژاد در برابر تیزهوشی رضایی و متانت و تعقل موسوی واقعا کم آورد و تسلیم شد. این مطلب نشان دهنده عدم وجود این سه ویژگی در وی است. این فقدان برای یک انسان معمولی فاجعه است چه رسد به که رییس جمهور.