هلال ذیقعده - تاریخ ایران باستان

دیروز علیرغم شرایط نامناسب جوی و به امید باز شدن احتمالی آسمان ، کوله بار تجهیزات رصدی رو بدوش گرفته و عازم کوه صفه شدم. همراه داشتن 11-12 کیلو بار باعث شد که نفس نفس زنان به قله برسم. آسمون اونقدر گرفته بود که اثری از خورشید هم نبود. ابزار رو سرپا کردم و چند دقیقه ای منتظر شدم تا ببینم چی میشه. تعدادی از اعضای گروه رویت هلال مهتاب با تله کابین اومده بودند صفه و در محلی که برای ساخت رصدخانه ی اصفهان انتخاب کردیم مستقر شده بودند. از روی قله با دوربین این دوستان رو تماشا کردم و قبل از تاریک شدن هوا وسایل رو جمع کردم و برگشتم پایین. توی راه دوست ارجمندم جناب آقای مهندس قاضی میر سعید تماس گرفتند و فرمودند که فی الحال در حال تماشای هلال ( در تهران با دوربین 15 در70 ) هستند. خبر شادی آفرین و مهمی بود.

 

در خبرها خوندم که هیات دولت یک روز رو در تقویم رسمی ایران! به نام روز غزه نامگذاری کرده. من که شدیدا" با اینکار مخالفم چرا که اولا" تقویم رسمی ایران متعلق به مردم ایران است و موضوعاتی که به تاریخ ایران ربط داره باید در اون گنجونده بشه و ثانیا" این اقدام باعث کم رنگ شدن روز جهانی قدس خواهد شد. اگر بنا باشد یک روز بنام غزه ، یک روز بنام کرانه ی باختری رود اردن ، یک روز بنام حماس ، یه روز بنام انتفاضه ، یک روز بنام ........ تعیین شود ، آنچه که تحت الشعاع قرار میگیره قدس خواهد بود.

ضمن قبول اهمیت قدس شریف برای ما مسلمانان ، از منظری دیگه متاسفانه شاهد این هستیم که در یک روند عجیب و باور نکردنی ، مناسبتهای ملی و تاریخی ایرانی دارند از تقویم حذف میشند ( ‌مثل جشنهای باستانی ایرانی که اتفاقا" تمام اونها ریشه ی مذهبی هم داشتند ، مثل افتخار آفرینی های سرداران بزرگ تاریخ ایران در مواجهه با دشمنان این آب و خاک ، مثل ..... ). در خبرها اومده بود که تاریخ پادشاهان ایران هم از کتابهای تاریخ دانش آموزان حذف خواهد شد. این یه سنت انگلیسی است که اگر میخواهید ریشه ی ملتی رو بخشکانید ، اون ملت رو با تاریخ و سرگذشتش بیگانه کنید. رویدادهای تاریخی مثل حلقه های زنجیر به هم پیوسته اند. اگر کسی بخواد در یادآوری تاریخ ، گزینشی و انتخابی برخورد کنه ، یه مشت حلقه ی های گسسته ای بدست میاره که نه مفهومی داره و نه بیان کننده حقیقته. وقایع تاریخی ( تلخ و شیرین ، خوب و بد ، زشت و زیبا ) در کنار هم معنا دارند. متاسفانه این ذهنیت داره به جامعه تلقین میشه که تاریخ ایران فقط از زمان پذیرفته شدن اسلام در ایران ارزش مطالعه داره و قبل از اون هیچ چیزی در ایران وجود نداشته!!!

 

زمانی که اروپائیان ، جماعتی وحشی بودند و اعراب در جاهلیت مطلق بسر میبردند ، ایرانیان دارای یکی از بزرگترین تمدنهای آن دوران بودند و یکتا پرست. زمانی که در بین اروپائیان و اعراب ، زن مانند کالا بود و هر مردی از این جماعت ، حرمسرا ( ببخشید که میگم اما حرمسرا همانند گله داری بود ) داشت ، مردان ایرانی تک همسر بودند. زمانی که در جنگها ، اسیران و زنان و بچه ها جزو اولین گروههایی بودند که مورد قتل و تجاوز قرار میگرفتند ، کورش کبیر رسم جوانمردی و آزادگی را به جهانیان نشان میداد و منشور حقوق بشر او هنوز هم بعد از این همه قرن ، مایه ی فخر ایران و بشریت است. زمانی که هر پادشاهی خود را مالک جان و مال مردم خویش میپنداشت ، وصیت نامه ی داریوش کبیر نشان از اوج تواضع ، فروتنی ، مردم دوستی و خدا پرستی آن مرد بزرگ بود. نمیخوام بگم در تمامی سلسله ی پادشاهان هیچ آدم بد و مخوفی وجود نداشته است. من نمیخوام شکوه گذشته ی ایران باعث بشه چشم بر ناکامیها و تلخ کامیهای همون دوران ببندم. من نمیخوام بگم که در مقابل شکوه گذشته ، هیچ نقطه ی افتخار آفرین دیگه ای در تاریخ ایران وجود نداشته. اما این هم خیلی بی انصافیه که از یه طرف تمام سلسله های پادشاهی ایران رو از دم تیغ بگذرونیم و از طرف دیگه چشم بر جنایاتی که اعراب در زمان حمله به ایران کردند ( و هنوز هم برخی از این جنایات ادامه داره ) ببندیم. اعراب بجز اسلام هیچ چیز دیگری برای ما نیاوردند که هیچ ، تمام تمدنی را هم که داشتیم نیست و نابود کردند.

متاسفانه حضور اهل بیت عصمت و طهارت در راس حکومتهای بعد از پیامبر اکرم حضرت ختمی مرتب صلی الله علیه و آله و سلم ، فقط به حکومت 5 ساله ی امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام محدود شد و تقریبا" از تمامی حاکمان اموی و عباسی ، چیزی جز شر و بدبختی به ایران نرسید. همت ایرانیان اما ، باعث شد در همین دوران تیره و تار هم ، دانشمندان بزرگ ایران زمین ، چراغ دانش را در رشته های مختلف علوم ، برای جهان اسلام روشن کنند ؛ دانشمندانی که امروز ، همان جاهلان دیروز ، آنان را از آن خود می دانند.

 

آیا تاریخ پادشاهان قبل از اسلام ایران ، ارزش مقایسه با این دوره ی تیره و تار رو هم نداره؟؟؟!!!

/ 3 نظر / 10 بازدید
f.s

سلام.نمیدونم چه تبپ کتابهایی مطالعه میفرمائید، اگر دوست دارید کتابی دوجلدی هست از آقای علی سربندی بنام جلد اول: ایران بهانه بود انسانم آرزوست و جلد دوم: دیگر بهانه نیست آنم آرزوست در مورد تاریخ ایران هست وحمله اعراب و از بین رفتن ایران و ایرانی بدست اعراب.البته من باوجود روح بسیار آرامم خیلی آزار دیدم وقتی کتاب را خوندم اما جالب بود.شاید معرفی چنین کتبی به نسل امروز جبران کسری مطالب درسی را بکنه. پیروز باشید

آرش زمانپور

سلم جناب مهرانی امیدوارم خوب و سلامت باشید، در تاریخ هر کشوری حکمران خوب و بد وجود داشته، داره و خواهد داشت، مهم این هست که قدرتمندان همیشه یک نیم نگاهی هم به دوران قبل از خودشون داشته باشند و سعی کنند روش های متعادل رو برای تعامل با مردم در پیش بگیرند. به نظر من ایران قبل از اسلام حتی پیشرفته تر و متعالی تر از ایران بعد از اسلام بوده ولی متاسفانه سند مکتوبی از اون دوران بجای نمونده، دلیلش رو هم میشه در روش کشورگشائی مسلمانان اون زمان جستجو کرد، وقتی که مصر به تصرف مسلمین در میاد کتابخانه بزرگ اسکندریه با میلیون ها جلد کتاب خطی که همتائی در این دنیا نداشتند به آتش کشیده میشه! و در یک لحظه بخش عمده ای از علو م و دانش بشری بخاطر یک ندانم کاری و جهل انسانی از بین میره!!! همین برخورد در سایر کشورها هم انجام میشه و تمامی علوم اون زمان که بصورت کتب خطی بوده از بین میرن. اما حداقل برای ما باقیمانده اون تمدن های عظیم بصورت ویرانه های عظیم سنگی به جا مونده و میشه دوران اوج اقتدار ایران در زمان قدیم پی برد. تمدنی که بر اساس آموزه های دینی و برخورد انسانی با افراد پی ریزی شد، ساختمان های عظیمی که با پرداخ

آرش زمانپور

پداخت مزد ساخته شدند و نه با زور و استفاده از اسیران. امیدوارم که لایق چنین تمدنی باشیم با احترام زمانپور