یادداشت 15 مهر 1397 - بارش شدید تگرگ در بخشهایی از شهر اصفهان

بعد از ظهر امروز داشتم بخشی از گلخونه رو برای قرار دادن بذرهای کاشته شده و گلدونهای هاورتیا آماده میکردم. هوا ابری بود و از دوردست صدای ممتد رعد و برق می اومد. آرزو میکردم که اگه اونجاها داره بارونی میباره ، پرش یه نموره اینجا رو هم بگیره. کار آماده سازی تمام شد و گلدونهای بذر رو آوردم توی گلخونه. صدای رعد و برق خیلی نزدیک شده بود. وقتی اولین سری از گلدونها هاورتیا رو روی میزها چیدم صدای برخورد قطرات بارون به سقف پلاستیکی گلخونه رو شنیدم. خیلی خوشحال شدم.


هنوز لحظه ای نگذشته بود که دیدم بارون تبدیل به تگرگ شد. یه گوشه از سقف گلخونه قدری باز است. از اونجا چند تا دونه تگرگ اومد داخل. دیدن اندازه ی تگرگها که حالا با صدایی قوی به همه جا برخورد میکردند باعث تعجبم شد ؛ تقریبا" دو برابر اندازه ی یه فندق درشت بودند!!! ناگهان رگبار شدید این تگرگهای درشت آغاز شد.


سریع اومدم پایین و توی حیاط. دونه های بزرگ تگرگ به تعداد زیاد و با سرعتی بالا و صدایی شدید به همه جا برخورد میکرد. احتمال میدادم که شیشه ها ی ماشین بشکنه و سقف و بدنه اش آسیب جدی ببینه. هیچ کاری نمیشد انجام داد و فقط با حیرت به این بارش شدید تگرگ که از سال 82 تا الان در اصفهان بی نظیر بوده خیره شده بودیم. در عرض چند دقیقه حیاطمون سفیدپوش شد. کنار دیوارهای حیاط به ارتفاع حدود 15-10 سانت تگرگ روی هم جمع شده بود. منتظر بودم لامپهای روشنایی بشکنه و سقف گلخونه ی حیاط سوراخ بشه.


weblog4850.jpg


با اتمام بارش تگرگ ، مقداری هم بارون شدید بارید و همونطور که همه چیز ناگهانی شروع شده بود ، ناگهانی هم به پایان رسید. تقریبا" تمامی درختان خونه و کوچه برگ و بارشون رو بخاطر تگرگ از دست داده بودند. توی کوچه سیلابی از آب گل آلود و برگهای خورد شده به راه افتاده بود و ناودانها با شدت هر چه تمامتر در حال انتقال آب پشت بامها به کوچه بودند.


جالبه که بدونیم این تازه بخشی ضعیفی از جبهه هوایی است که سیل در استانهای شمالی ایجاد کرده ؛ ببینید هموطنان شمالی ما چی کشیدند و چه بارشی رو شاهد بودند ؛ 260 میلمتر بارش در رودسر فقط در 24 ساعت (متوسط بارندگی سالانه در اصفهان 117 میلیمتر است!!!)....


امیدوارم این بارشها تداوم داشته باشه (البته بدون خسارت جانی و مالی برای کسی). خبرها حکایت از این داره که انشاءالله پاییز با برکتی رو در پیش رو داریم. طلیعه اش که عالی بود.

/ 0 نظر / 38 بازدید