آخرین هلال صبحگاهی ذیقعده 1431 ، جمع آوری داده های رصد هلال ماه در ایران

در بامداد جمعه و در مناطق مرکزی ایران ، هلال ماه حدود 63 دقیقه قبل از خورشید طلوع خواهد کرد. مختصات هلال در زمان طلوع ( مکان مرکزی با در نظر داشتن اثر شکست نور در جو ) بشرح زیر خواهد بود :

زمان طلوع ماه : حدود ساعت 05:21 بامداد جمعه

سمت ماه : حدود 108 درجه

ارتفاع خورشید : 13.7 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید : 15.06 درجه

ضخامت بخش میانی هلال : 0.56 دقیقه قوسی

فاز ماه : 1.93 %

اختلاف سمت ماه و خورشید : 7.92 درجه ( ماه در سمت راست خورشید است )

فاصله ی زمین تا ماه : 365445.10 کیلومتر

فاصله ی زمانی بین طلوع ماه تا طلوع خورشید : 63 دقیقه

 

با توجه به تعطیل بودن روز جمعه ، چنانچه شرایط جوی مناسب باشه ، میشه برنامه های مختلفی برای رصد این هلال ترتیب داد. فعلا" دو برنامه مد نظر دارم ؛ یکی کوهنوردی بامدادی و رصد هلال از فراز قله ی صفه و دومی عکاسی از هلال در کنار زاینده رود. لازمه ی کوهنوردی اینه که ساعت 3.5 صبح بیدار بشم و سریع برم کوه. چون طبق برنامه ی معمول ، بعد از ظهر پنج شنبه هم کوهنوردی میرم ، شاید سختم باشه که با فاصله ی زمانی کوتاه ، اینکار رو مجددا" انجام بدم.

عکاسی کردن در کنار زاینده رود راحتتر انجام میشه. برای اینکار میتونم ساعت 5 صبح از خونه بزنم بیرون. بهترین نما برای عکاسی از این هلال خاص رو میشه در کنار سی و سه پل ( حاشیه ی شمال غربی ) و یا پل مارنان بدست آورد ؛ که البته من سی و سه پل رو ترجیح میدم.

یه راه سوم هم دارم و اون اینکه تا نزدیک ساعت 6 بخوابم و بعد برم روی پشت بوم و با بالا اومدن ماه از پشت کوه ، ازش عکس بگیرم! تا چند سال پیش اینکار خوب بود و در مواردی بی نظیر. کوهی که در سمت شرق منزل ما قرار داره به صورتی است که شبیه نیمرخ انسان است. یه بار عکس هلال رو طوری روی این کوه گرفتم که اون چهره ی نیمرخ شبیه ماه پیشونی شد. اما حالا با ساخت چندین ساختمان بلند ارتفاع ، دید شرقی من به اون کوه هر روز بدتر از دیروز شده و دیگه تقریبا" از بین رفته. همین اتفاق در سمت جنوب هم رخ داده. فعلا" افق غربی خوبی دارم اما امید میره که با همت همکارانم در شهرداری و به جهت صدور پروانه ساختمانهای عجیب و غریب ( صدور مجوز ساخت 5 تا 6 طبقه در زمینهایی به مساحت 160 متر و در کوچه ی 8 متری!!) همین یه جهت باقیمونده هم از بین بره!!!!

 

چند ماه قبل و با مشورت با تعدادی از دوستان در صدد جمع آوری داده های رصد هلال در کشور برآمدیم. بروز برخی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری وقفه ای در این کار بوجود آورد که کار برطرف کردن اون مشکلات رو به اتمام است. بخشی از داده های رصدی هم جمع آوری شده و بزودی در سایت کمان آسمانی قرار میگیره. ترجیحم این بود که خلاصه ی گزارشها در قالب جداول اطلاعاتی در سایت قرار بگیره تا کاربرد سریعتر و علمی تری داشت باشه اما دوستان معتقدند مشروح گزارشها میتونه دربردارنده اطلاعات جانبی مورد نیاز هم باشه. ترکیبی از این دو رو انشاءالله در سایت قرار میدیم.

گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران هم اقدام به تاسیس مرکز پایش رویت هلال های ایران کرده است. شاید یکی از تفاوتهای بارز کار این گروه با کاری که در کمان آسمانی انجام میدیم در این باشه که ظاهرا" بنا است اطلاعات جمع آوری شده ی گروه ، چاپ بشه. این اقدام ارزنده ای خواهد بود که داده های رصدی رو برای همیشه حفظ میکنه. برای اساتید ارجمندم در این گروه و تمامی رصدگران و دوستانی که در این طرح مشارکت میکنند آرزوی موفقیت دارم. هر چند ، ایده ی ایجاد تشکلی فراگروهی برای بررسی داده های رصدی ایران علیرغم تمام تلاش اساتید و تعدادی از دوستان به سرانجام نرسید اما آرزو میکنم این حرکت نوین گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران ، سرآغازی برای ایجاد اون تشکل ملی باشه. پایگاه اطلاع رسانی کمان آسمانی هم از هر گونه همکاری در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

/ 2 نظر / 2 بازدید
سحر

سلام امیدوارم که در این راه به موفقیتهای بالایی برسیم.راستی وضعیت هلال ذی الحجه به چه صورت هستش؟شما کجا میرین رصد این هلال؟

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی بنده این هلال رو همراه با شما رصد کردم! البته 300-400 کیلومتر به طرف شمال شرق و در حاشیه جنوبی کویر مرکزی ایران، فکر میکنم برای اولین بار زودتر از شما موفق به رویت هلال شدم[لبخند] با احترام زمانپور در مورد آکواریوم فقط میتونم بگم واقعا شگفت انگیزه! زیباست راستی اون شقایق سمج ارزش پرداختی که براش انجام دادید رو داره. رنگ بسیار جالب داره. با احترام زمانپور