یادداشت 28 آذر 89

وزیر محترم امورخارجه کشورمان در حالی از سمتش برکنار شد که برای انجام یک ماموریت دیپلماتیک در سنگال بسر میبرد. تغییر وزرا حق قانونی رئیس جمهور است اما اینکه چرا این تغییر ، کمی قبل و یا کمی بعد از این ماموریت انجام نشد ، بر کسی روشن نیست. سرپرست جدید وزارت امورخارجه دیشب گفتند که آقای متکی قبل از سفر در جریان قرار گرفته است. اگر اینطور باشد ، خوب شد که ایشون رو عوض کردند. وقتی کسی بدونه که در حین یه سفر رسمی ، از وزارت برکنار میشه و باید بدون عنوان وزیر با مقامات یه کشور خارجی ملاقات کنه ولی بازم به این سفر بره ، چنین فردی به درد چنین وزارتخانه ای نمیخوره!

راستی ؛ اگه همه چیز هماهنگ شده بوده ، چرا آقای متکی در مراسم تودیع و معارفه شرکت نکرده؟؟!!

وقتی ما برای خودمون احترامی قائل نیستیم ، چطور از کشورها و مقامات خارجی توقع احترام داریم؟

 

در جریان آتش سوزی بزرگ جنگلهای فلسطین اشغالی ، دولت ترکیه دو فروند هواپیمای مخصوص مهار آتش به اسرائیل فرستاد. مقامات اسرائیلی هم گفتند این نوع دوستی ترکیه رو هرگز فراموش نخواهند کرد. این اقدام دولت جناب آقای اردوغان در حالی انجام میشه که شخص ایشون در این ماههای اخیر ، شدیدترین و موثرترین حملات دیپلماتیک رو بر علیه اسرائیل انجام داده که در نتیجه ، اسرائیل برای اولین بار در طول تاریخش ، هم عذرخواهی رسمی از ترکیه داشته و هم قبول کرده یه غرامت سنگین بابت حمله به کشتی آزادی به ترکیه بپردازه. 

آقای اردوغان دفاع جانانه ای هم از فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ما داشته. برای اروپا هم شاخ و شانه کشیده که حاضر نیست هر قیمتی رو برای عضویت ترکیه در جامعه اروپا بپردازه. دوسه روز قبل هم یه سخنرانی جالب و درخور توجه در جمع عزاداران حسینی ( در استامبول ) داشته.

از این آقای اردوغان داره حسابی خوشم میاد. یه سیاستمدار به تمام معنا است. هم اهل دین و دیانت است ، هم شجاع و نترس است ( برخوردی که با شیمون پرز کرد هنوز از یادم نرفته – اخیرا" هم با سران یاغی ارتش ترکیه درافتاد و همه شون رو دستگیر و زندانی کرد) ، سیاست رو بخوبی درک کرده و از همه مهمتر ، برای حفظ منافع ملی ترکیه از هیچ کوششی فروگذار نمیکنه و هیچ قدمی بر علیه این منافع برنمیداره.

 

جناب آقای مشائی در آخرین اظهار نظر خودشون در باب موسیقی فرمودند کسانی که موسیقی رو. حرام کرده اند اصلا" موسیقی رو نفهمیدن ( نقل به مضمون ). راستش خود بنده نه از فقه سر رشته ای دارم و نه از موسیقی. اما این رو میفهمم که جناب مشائی واقعا" فداکارانه در حال ایثار و از خود گذشتگی هستند. ایشون هر از گاهی بیاناتی مطرح میکنند که میدونند مورد آماج حملات افراد مختلف قرار میگیرند. شاید پرسیده بشه مگر خدای نکرده ایشون بدون تفکر و نسنجیده این حرفها رو میزنند؟

پاسخ منفی است. ایشون با اختیار و رضای خاطر خودشون رو دارن فدا میکنند تا حواس مردم متوجه ایشون بشه. تا رسانه ها و محافل خصوصی و عمومی در حال جر و بحث و نقد فرمایشات جناب مشائی هستند ، برخی از مسئولین کلی تصمیمات مهم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و مالی برای کشور میگیرن و اجرا میکنن و خلاص. آب از آب تکون نمیخوره.

 

بلاخره زمان اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها فرا رسید. امیدوارم که همه چیز خوب پیش بره و سیاستهای درستی در این رابطه اتخاذ شده باشه. با این موضوع موافقم که این رویکرد باعث میشه مردم هزینه های خودشون رو مدیریت کنند. خیلی مهمه است که دولت بتونه از رشد افسار گسیخته ی قیمتها جلوگیری کنه. اگر چنین اتفاقی روی بده ، نه تنها تمام ثمرات این طرح اقتصادی در اندک زمانی به باد بده ، بلکه شدت این باد میتونه اونقدر بشه که همه چیز رو با خودش ببره. اگر ماههای اولیه ی آغاز طرح رو به سلامت طی کنیم ، رفته رفته شرایط میتونه بهتر بشه. همه چیز به سیاستهای دولت و همراهی مردم بستگی داره. هر اقدام نسنجیده از هر طرف ، میتونه تاثیرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشه.

باید حواسمون باشه که همین بغل گوشمون ( اروپا ) که اقتصاد شکوفایی دارن و یه عالمه اقتصاددانانی دارن که حرفهاشون مورد توجه دولتهاشون هست ، چند وقتیه که اوضاع اقتصادی آنچنان آشفته شده که مردم به خیابانها ریختند و بعضا" کارشون به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده.

اینجا دیگه موضوع ، دولت دهم نیست ، یه مساله ی ملی است که هر کدوم از ما به اندازه توان و جایگاهش باید در پیشبرد این طرح همکاری و همیاری کنه. امیدوارم و آرزو میکنم همه چیز به خیر پیش بره. نمیگم به خوشی چون میدونم راه سختی در پیش داریم اما اگه با برنامه جلو بریم ، اثرات مثبتش رو در آینده ی نزدیک خواهیم دید ( به شرط اینکه همه فقط به منافع ملی توجه کنند و نه چیز دیگه ).

 

دیشب سردار رویانیان اعلام کردند به دستور رئیس محترم جمهور ، 50 لیتر بنزین به کارتها شارژ شده. همچنین فرمودند که این اقدام به دستور خاص رئیس جمهور بوده و ارتباطی با سهمیه ی دی ماه نداره. ضمن عرض پوزش از سردار رویانیان باید به عرض ایشون برسونم که جوری فرمایش نفرمایید که احساس بشه که دارین از جیب خودتون به مردم صدقه میدین. تفاوت ارزش این 50 لیتر بنزین فقط 15 هزار تومان است ( معادل 750 گرم گوشت ). نکنه فکر کردین اونقدر پول دادین که میشه با اون تلویزیون و فرش و مبلمان و خونه و ماشین و .... خرید!!!

مردم ایران شریف تر از اون هستند که کسی تصور کنه با یه عده گدا سر و کار داره.

/ 0 نظر / 3 بازدید