سریال افسانه جومونگ

پس از سریالهای جواهری در قصر و امپراطور دریا ، افسانه ی جومونگ سومین سریال کره ای است که صدا و سیما داره پخش میکنه. مثل دو سریال قبل ، بدلیلی نامعلوم من از میانه ی کار علاقمند به اون شدم. به نظر من این سریال از نظر محتوا و جذابیت به مراتب از دو سریال قبلی بهتره. این جذابیت برای من اونقدر زیاد شد که در ایام نوروز ، رفت و آمدهای نوروزی رو با توجه به زمان پخش سریال تنظیم میکردیم و تازه هر بخش رو هم با ویدئو ضبط میکردیم تا اگر احیانا" مهمونی اومد و نتونستیم شش دانگ حواسمون رو صرف دیدن این فیلم کنیم ، بعدا" با دیدن مجدد اون چیزی رو از دست نداده باشیم!

 

 

 

دی وی دی این سریال از مدتها پیش در بازار توزیع میشد اما من احساس میکردم نیازی به خرید این سریال ندارم. 34 قسمت از این سریال 80 قسمتی از تلویزیون پخش شده و فکر میکردم اگر سانسورهای اعمال شده رو در نظر بگیریم احتمالا" چند هفته ی دیگه باید شاهد پخش قسمت آخر باشم! اما در پخش قسمت 34 موضوعی پیش اومد که من رو ناگزیر به خرید همون دی وی دی ها کرد. در سکانسی که سوسانو برای آزادی پدرس به قصر رفته بود ، سانسور باعث شد که متوجه نشم چی به چی شده که همه آزاد شدند! خرید 6 دی وی دی این سریال فقط 1800 تومان هزینه داشت؟! البته این قیمت برای من اینقدر دراومد والا باید بین 6 تا 11 هزار تومان ( بسته به انصاف فروشنده ) برای اینکار هزینه کرد. دیدن همین قسمت 34 ( که در نسخه اصلی قسمت 37 است ) چند نکته ی جالب داشت :

 

1-     چیز زیادی از این سریال سانسور نشده. البته اون چیزایی هم که سانسور شده اصلا" مهم نبوده. مثلا" در همین قسمت 37 ، سوسانو در دیدار با پدرش که پشت میله های زندانه ، دست های پدرش رو میگیره و این صحنه سانسور شده!! ( مثل اینکه اونهایی که مسئول سانسور هستند تصمیم دارند علاوه بر ملت ایران ، هنرپیشگان کره ای رو هم به بهشت رهنمون کنند )

2-     متصدیان دوبله ی فارسی ، صداهای فوق العاده جذابی برای هنرپیشگان انتخاب کردند که در اکثر موارد ، دوبله فارسی سریال ، به مراتب زیباتر و تاثیرگذار تر از صدای اصلی فیلم شده و این جای تقدیر و تشکر داره.

3-     سانسور این فیلم فقط با حذف برخی صحنه های محدود انجام نشده بلکه در ترجمه هم دخل و تصرفاتی وجود داره. مثلا" وقتی شاهزاده ته سو میخواد از ارتش ساچل دو تشکر کنه دستور میده براشون گوشت و شراب بیارن اما در دوبله برای اینکه بیننده ی ایرانی تصور نکنه که بعد از هر پیروزی باید شراب خورد و مست کرد ، کلمات " گوشت و شراب " جای خودشون رو به " طلا ، نقره و ابریشم " دادند.

4-     این سریال حالا حالاها ادامه داره. تازه قسمت دوم سریال ( امپراطور بادها ) هم در راهه ؛ اون هم با 10 دی وی دی!!

5-     در تاریخ ایران باستان هم از این حماسه ها زیاد داریم ( اونقدر که برخیها میان و برای پاک کردن این تاریخ کهن فیلم 300 رو میسازند ). جا داره علاوه بر موضوعات مذهبی و تاریخ معاصر ، به این حماسه ها پرداخته بشه.

 

افسانه ی جومونگ ، یوسف پیامبر و سریال جدیدی که به تازگی از شبکه 1 در حال پخشه ، جزو معدود برنامه های جذاب صدا و سیما هستند ( البته گزارشهای زنده ی ورزشی رو هم باید به این مجموعه اضافه کرد ). امیدوارم مسئولین محترم این رسانه ی پر مخاطب ، بر جذابیت برنامه ها اضافه کنند تا دیگه کسی نیاز نداشته باشه بره سراغ ماهواره هایی که در کنار چند کار جذاب ، کلی برنامه که تناسبی با فرهنگ ما ندارند رو به خورد مردم میدن

 

/ 1 نظر / 41 بازدید
علاقه مند

سلام.پس نگفتید چی شد که یهو همه آزاد شدند؟