صعود به قله ی صفه از مسیر " گل یخ "

همونطور که گفته بودم امروز از مسیر گل یخ به قله صفه رفتیم و در این گزارش مصور به معرفی این مسیر میپردازم. تعداد عکسها و حجم اونها یه مقدار زیاد شده و از این بابت پوزش میخوام.

 

 

15 دقیقه پیاده روی از ورودی صفه ما رو به پناهگاه میرسونه . در این محل ( که آغاز مسیرهای مختلف سنگنوردی برای رسیدن به آبشار مصنوعی صفه است ) افراد توسط مربی بگونه ای در صف قرار میگیرند تا در مواقع لزوم ، افراد با تجربه تر به سایر اعضای گروه کمک کنند.

 

 

 

 

 

این مسیر به نام " زیر کابل " معروف شده و مسیر نسبتا" راحتی است. البته هر گونه بی احتیاطی در کوه باعث میشه که حتی مسیرهای ساده و راحت هم خطرآفرین بشه.

 

 

 

 

" چشمه " سرآغاز مسیر حرکت به طرف قله است. پس از چند دقیقه حرکت در مسیری با شیب ملایم به محلی خواهیم رسید که مسیرهای متعددی از اون برای رسیدن به قله منشعب میشه.

 

 

 

 

 

 

برای رسیدن به ابتدای مسیر گل یخ ، به موازات دیواره بلند کوه صفه و در جهتی که کاملا" آفتابگیر بوده و در فصل سرما ، گرمای دلچسبی در وجود کوهنوردان ایجاد میکنه ، حرکت کردیم

 

 

 

 

این خان اول مسیر " گل یخ " است. دیواره و شکافی با شیب بسیار تند و البته نه چندان بلند. برای احتیاط ، افرادی که تجربه ی کمتری دارند با حمایت طناب باید صعود کنند. حرکت روی این شیب تند ، هم هیجان انگیزه و هم راحت. سنگهای این قسمت بسیار ناصاف هستند و دستگیره ها و جا پاهای متعددی میشه پیدا کرد.

 

 

 

 

 

خان دوم مسیر ، عبور از تخت سنگ بزرگی است که از جای خودش افتاده اما آنچنان در بین تخت سنگهای دیگه گیر کرده که میشه بهش چنگ انداخت و ازش بالا رفت. با اینکه ارتفاعی که در اینجا باید صعود کنیم سه چهار متر بیشتر نیست ، اما منفی بودن شیب از یه طرف و تنگ بودن فضای حرکت از سوی دیگه باعث میشه که اکثر اعضای گروه با حمایت طناب به بالا برند.

 

 

 

 

در خان سوم هم دستگیره ها و جا پاهای خوبی هست اما سنگهای یه طرف این دیواره و شکاف ، بشدت ریزشی هستند و نمیشه خیلی بهشون اطمینان کرد. امروز وقتی منتظر بودم تا نوبت صعودم برسه ، یه سنگ پرت شد روی سرم که خوشبختانه بخاطر استفاده از کلاه ایمنی ، فقط صدای برخورد رو شنیدم.

 

 

 

 

بعد از خان سوم ، دیگه مسیر خیلی راحت میشه و افراد گروه با سرعت به قله میرسند و استراحت میکنند. چیزی که باعث میشه اینگونه برنامه ها بسیار لذتبخش و نشاط انگیز بشه ، قرار گرفتن در جمع و تعاون و همکاری گروهی است.

 

 

/ 6 نظر / 166 بازدید
ali

سلام با تشکر از این همه ذوق و پشت کار که بات وجود همه سختی های مسیر عکاسی (مستند سازی)را انجام دادید. به امید صعود های بعدی در کنارتان

دوست

جشن بهمنگان روز دوم بهمن که بهمن روز نام دارد و متعلق به گیاه امشاسپند (بهمن) است، جشن بهمنگان نام دارد. در اين روز در ديگی به نام بهمنجه آشی به نام دانگو از گندم و ماش و عدس و نخود و باقلا و انواع گوشت می پزند و مهمانی می دهند. اين آش را هفت دانه نيز می گويند. دکتر رجبی معتقد است که يکی از ويژگيهای جشن بهمنگان تعاونی بودن آن است و به نظر می رسد هر يک از همسايگان برای پختن آش دانگ خود را به خانه ای که آش در آن پخته می شد، می داده است و به اين معنی نام آش را دانگو بکار می بردند و به اين ترتيب در آشی که فراهم می آمده است، همه همسايگان سهيم بودند. ابوريحان بيرونی در کتاب التفهيم می نويسد: بهمنجه بهمن روز است از بهمن ماه. در اين روز بهمن سفيد (نام گياهی است) با شير خالص و پاک می خوردند و می گويند حافظه می آورد و فراموشی را ببرد، اما در خراسان هنگام اين جشن مهمانی می کنند بر ديگی که اندر او از هر دانه خوردنی و گوشت حيوان حلال گوشت و تره و سبزيها وجود دارد.

دوست

شاعر معروف علی بن طوسی قرن پنجم در کتاب بلغت فرس در باره بهمنجه می نويسد: بهمنجه رسم عجم است، چون دو روز از ماه بهمن می گذشت، بهمنجه می کردند و اين عيدی بود که در آن روز طعام می پختند و بهمن سرخ و بهمن زرد بر سر کاسه ها ميافشاندند. چنانچه از عبارت ابوريحان و اسدی طوسی بر می آيد، بهمن نيز اسم گياهی است که مخصوصا در جشن بهمنجه خورده ميشد. در پزشکی هم اين گياه معروف است و آن بيخی است سفيد رنگ يا سرخ مثل زردک (به نظر منظور هويج است) اما در کتاب های مقدس زرتشتيان و در ترجمه خرده اوستا می نويسد: در جشن بهمنگان بمناسبت اينکه گیاه امشاسپند (بهمن) در جهان مادی باری چهار پايان سودمند است، از گوشت خوردن پرهيز می کنند. جشن بهمنگان بر تمامی ايرانيان فرخنده باد و به اميد روزی که تمام ايرانيان هويت اصلی و پاک خود را باز شناسند. پاينده ايران.

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی مسیر بسیار جالب رو بالا رفتید البته فکر کنم این مسیر برای من خیلی سخت باشه مخصوصا اون قسمت شیب منفی.... ان شا ا... اصفهان بیان حتما یک برنامه صعود رو با شما و گروه برنامه ریزی میکنم، دلم برای دیدن اصفهان از بالای صفه و دیدن غروب خورشید خیلی تنگ شده. در عکس آخری فکر میکنم شما نفر چهارم از سمت چپ باشید. با احترام زمانپور

سلام مستند خیلی دقیق و جذابی بود مخصوصا"عکس اخرتون خیلی جالب بود[خنده] فکر میکنم اگه جمله ی اخر رو ننوشته بودید بازم یه جنجال عظیم به ژا میشد!...خدا رحم کرد[چشمک]

arash

این کار شما هم خیلی زیباتر. به امید صعود های موفق بعدی شما.