مغز آدمی

توی کامپیوتر یه دیسک سخت ( Hard disk) و یه حافظه ی فوری ( Ram ) وجود داره. داده ها برای انجام محاسبات به حافظه ی Ram آورده میشند و محل ذخیره دائمی اونها در دیسک سخت است. بطور طبیعی ، اطلاعات از دیسک سخت پاک نخواهند شد و هر از چند گاهی و بنا به درخواستی که کابر داره ، این اطلاعات به حافظه Ram  برده شده ، پردازش میشه و نتیجه دوباره برای نگهداری به دیسک سخت برگردونده خواهد شد.

 

در مغز انسان هم تقریبا" همین روش وجود داره ؛ البته با پیچیدگی های به مراتب بیشتر و با کارائی بسیار بسیار بالاتر. شاید بارها و بارها برامون پیش اومده باشه که یه خاطره ای ، بدون مقدمه ای خاص از گوشه ی ذهنمون بیرون اومده و تصویری از گذشته ی خیلی دور ، جلوی چشمامون قرار گرفته. این اتفاق شبیه انتقال داده ها از دیسک سخت به حافظه Ram است. ساختار مغر انسان بسیار پیچیده است و با وجود تعداد فراوان سلولهای مغزی ، تقریبا" میشه با اطمینان گفت که تمامی رویدادها و خاطرات زندگی هر انسانی در طول دوره ی حیاتش در این سلولها ضبط و حفظ میشه و تنها چیزی که ممکنه آسیب ببینه ، قدرت انتقال این اطلاعات از سلولهای مغزی به حافظه ی آنی انسان است.

 

مغز انسان از دو نیمکره تشکیل شده. این دو نیمکره با یه تونل کوتاه  که از یه بافت مخصوص ساخته شده و دارای 300 میلیون رشته ی  عصبی است به هم متصل هستند. سحرگاه امروز در مورد خصوصیات این دو نیمکره و وظایفی که بر عهده دارند در اینترنت جستجو میکردم. در مقاله ای اومده بود که نیکره راست درک عواطف ، احساسات و عشق رو انجام میده و نیمکره چپ بیشتر به منطق توجه داره. بخش چپ مسئول عملیات اجرائی و بخش راست مسئول مهارتها و خلاقیتها است.....

 

شاید جالب باشه که بدونید برای چی موضوع دو نیمکره مغز برام در خور توجه شده. دو شب قبل ، موقع سحر (‌ که فقط رادیو گوش میکنم ) ، سخنران قبل از دعای سحر ، به موضوع همیشگی دو ملکی که بر شانه های راست و چپ ما قرار دارند و مسئول ثبت اعمال خوب و بد ما هستند اشاره کرد. حتما" همه این رو شنیدید. من هم از کودکی تا الان ، هزاران بار این سخن رو شنیدم و بعضی وقتها هم تلاش کردم تا یواشکی مشقها و طومارهای این دو رو ببینم تا متوجه بشم چه جوری دارن زیرآب ما رو میزنند!!

در دوران کودکی با خودم میگفتم آخه اینا این همه کاغذ رو از کجا میارن و کجا نگهداری میکنند؟ از این همه نوشتن خسته نمیشن؟ اصلا" اینا کار و زندگی ندارند که هی زیر چشمی دارند ما رو برانداز میکنند؟

 

دو شب پیش ، با شنیدن مجدد این حکایت ، ناخودآگاه به فکر مغز افتادم. آیا اون دو ملک ، تمثیلی از همین دو نیمکره ی مغز خود انسان هستند که تمام وقایع و خاطرات دوران زندگی ما رو در خودش ثبت و ضبط میکنه؟ آیا در قیامت که تمام اعمالمون رو به ما نشان خواهند داد ، فقط توانایی بازخوانی داده های ذخیره شده در مغز به ما اعطا میشه تا هر کدوم به یاد بیاریم که چکاره بودیم و چه کارهایی کردیم؟

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
f.s

درود برشما. طاعات و عباداتتون مقبول درگاه حق. در شبهای رمضان7 اشاره فرمودید به آیه 187 سوره اعراف،آیه جالبی بود.منم رفتم خوندمش در کتاب منهم همان معنی آشکار شدن را نوشته.درترجمه انگلیسی قران هم از کلمه reveal به معنی آشکار شدن استفاده کرده متاسفانه کتابهای تفسیر قرانم در دسترس نبودند. اگر نتیجه بهتری کسب کردید ممنون میشم که در اختیار ما هم قرار بدید.واگرمنهم کتابهامو آوردم وچیزی درش کشف کردم اگر مایلید حتماحضورتان ابلاغ خواهم کرد.و در مورد دو ملک روی شانه ها منم بچه که بودم دچار توهم میشدم و با این ملکها حرف میزدم التماس میکردم کارهای بد و شیطنتم را ننویسند مامان بزرگ خدا بیامرزم که حال زار منو دیده بودند بهم گفتند هرکس خودش حساب خودش را نگه میداره کسی سرشونه هات نیست بیخود باهاشون حرف نزن اما شما خیلی قشنگ به رمز این قضیه پی بردید.آفرین برشما.منتظرکشف و شهود تازه هستیم. عصر بخیر . التماس دعا

f.s

با سلام مجدد اینرا از تفسیر المیزان گرفتم: " لا يُجَلِّيها لِوَقْتِها إِلَّا هُوَ" معنايش اين است كه قيامت را هويدا نمى‏كند و پرده از روى آن و اينكه چه وقت واقع مى‏شود بر نمى‏دارد مگر خداى سبحان، و همين معنا دلالت مى‏كند بر اينكه ثبوت و وجود قيامت و علم به آن يكى است، يعنى وقوع و ثبوتش در كمون غيب نزد خدا محفوظ است، و هر وقت بخواهد پرده از آن برداشته و آن را ظاهر مى‏كند بدون اينكه غير او كسى به آن احاطه يافته و يا براى چيزى از اشياء ظاهر گردد. اما توی سایتی که گفته بود سال 2012 پایان دنیاست دلایلش به نظر بد نمی آمد. مثلا وقوع آتش فشانهایی که زمین را از بین میبرند یا برخورد شهاب شنگها که 40درصد احتمال برخوردش وجود داره و ... نمیدونم من که سراز کار این جهان در نیاوردم شما اگر سردرآوردید به ما هم بفرمائید.عصر خوش